Určitě jste už někde četli o 3D tisku, jak funguje, jak je to úžasná a rozvíjející se technologie a že mít doma 3D tiskárnu už dnes může každý. Jestli jste tedy někdy uvažovali o tom, že si 3D tiskárnu pořídíte, jste tady správně, protože budu psát o tom, co lidi většinou zajímá a na co by se měli připravit, než si tiskárnu pořídí. Zaměřím se na technologii označovanou jako FDM, v našem případě tedy 3D tisk extruzí (vytlačováním) roztaveného plastu.

Z podstaty, na které tato technologie stojí, je zde několik hlavních omezení, která budete muset nějakým způsobem řešit:

 • nejde vytisknout miniaturní nebo velmi detailní součástky (rozměry pod cca 10mm). Záleží na modelu a složitosti. Něco vytisknout jde, byť za cenu dodatečného opracování broušením, škrábáním, atp.
 • špatně se tisknou objekty s malou základnou – např. tyčinka ø5mm a výšky 50mm se při tisku odtrhne od podložky. Je nutné model upravit přidáním pomocné základny, která se po tisku odřízne, nebo při přípravě k tisku zapnout tisk na tzv. raft.
 • špatně se tisknou objekty, které se rozšiřují odspodu nahoru a úhel k tiskové podložce je menší než 30° (takový úhel se obvykle označuje jako “overhand”) – je-li to možné, model je vhodné tisknout vzhůru nohama, nebo při přípravě k tisku zapnout tisk podpor, které se po tisku odstraní.
 • špatně se tisknou i rovinné plochy “do vzduchu”, např. model ve tvaru T – postupuje se stejně jako v předchozím bodě při tisku overhandů
 • povrch vytisknutého modelu není hladký, podobá se povrchu po hrubém soustružení nebo frézování, takže pokud potřebujete hladký povrch, musíte brousit, nebo glazovat ve výparech acetonu (platí pro ABS plast).
Problematické objekty

Tisk problematických objektů

Vytisknutý model má jinak celkem příjemné mechanické vlastnosti a slušnou pevnost. Než jsem držel v ruce svoje vlastní výtisky, byl jsem docela skeptický a nevěřil jsem, že bych mohl něco takového využít doma nebo ke své práci. Myslel jsem si že modely jsou křehké a tisk z plastu se hodí spíš jen na výrobu sošek a věcí jen tak na okrasu. Vlastnosti a pevnost vytisknutých modelů mě ale překvapila, takže díly z plastu je teď možné spatřit po celé domácnosti i v zaměstnání 🙂

Sedačky do vagónu model. železnice | náhradní kryt baterie elektrokola | vymezovací podložka zahradní trampolíny

Sedačky do vagónu model. železnice | kryt baterie elektrokola | vymezovací podložka trampolíny

Díky RepRap komunitě si ti zručnější z vás mohou najít na netu návod a takovou tiskárnu si postavit doma. Nebo si koupit stavebnici s podrobným návodem ke stavbě. Ti méně zruční si ji mohou nechat postavit, nebo sáhnout po nějakém hotovém řešení (ale za cenu, že budete muset sáhnout hluboko do kapsy) od některé z renomovaných značek, které se tak snaží urvat si pro sebe kousek slibně se vyvíjejícího segmentu na trhu.

Je relativně jedno, kterou tiskárnu si kdo vybere, vlastnostmi se od sebe příliš neliší. Rozdíly, které vás budou zajímat především:

 • velikosti tiskové plochy (tzn. jak velký objekt půjde vytisknout)
 • průměr trysky (jak přesně bude tiskárna schopná tisknout)
 • jedna nebo dvě trysky (s dvěma tryskami jde tisknout dvoubarevně, nebo tisknout dva stejné modely současně)
 • jestli má tiskárna vyhřívanou tiskovou podložku nebo ne (bez vyhřívané podložky nepůjde tisknout z ABS plastu)
 • snadnost obsluhy (tovární tiskárny mají většinou snadnější zavádění tiskové struny, snadněji demontovatelnou tiskovou hlavu, automatické vyrovnání tiskové podložky, atp.)
 • cena tiskové struny (některé tovární tiskárny mohou tisknout jen z originální cartidge, ve které je tisková struna schovaná a cena je až 3x vyšší než běžně dostupné materiály na plastové cívce)

Způsob přípravy tisku u všech tiskáren je stejný, nebo podobný, v závislosti na obslužném softwaru, stejně tak řešení problémů je u všech tiskáren podobné – když např. dojde k ucpání trysky, musíte odmontovat trysku nebo hlavu a vyčistit ji. K provozu tiskárny je tedy hlavně zapotřebí trochu manuální zručnosti. Není to jako u vaší domácí tiskárny, kde s jednou rukou v zadku a zavázanýma očima vyměníte náplně, doplníte papír a pak jen z wordu zadáte tisk 🙂

Dalším kritériem je způsob využití 3D tiskárny. Je třeba si uvědomit, že ikdyž si tiskárnu postavíte sami z dílů nakoupených na Ebay, stále jde o investici minimálně 6-7 tisíc Kč. Proto by měl případný zájemce mít jasno v tom, co na 3D tiskárně bude tisknout a jak dlouho ho to bude bavit. Ona totiž i tisková struna něco stojí a abyste mohli tisknout různě barevné modely, potřebujete tiskovou strunu v požadované barvě. Většinou se struna dodává na plastové nebo kartonové cívce, struna na jedné cívce má hmotnost 750g nebo 1kg a cena se pohybuje mezi 500-600Kč. Abyste mohli tisknout třeba červeně, modře, žlutě a zeleně, musíte sáhnout hlouběji do kapsy a koupit 4 cívky v odpovídajících barvách. Navíc, občas se tisk nepovede napoprvé a vytisknutou strunu můžete vyhodit. Takže jestli máte problém dát doma čas od času pár stovek za nové náplně do vaší inkoustové tiskárny, 3D tiskárna není hračka pro vás 🙂

Tisková struna (filament)

Tisková struna (filament)

Jestli vás ani cena za tiskový materiál neodradila, máte předpoklady k tomu, že vám 3D tiskárna bude k užitku. Aniž byste totiž museli mít nějaké znalosti práce se 3D, na netu se dá najít nepřeberné množství modelů určených k tisku na 3D tiskárně. Asi nejznámější je web Thingiverse, provozovaný známým výrobcem 3D tiskáren Ultimaker. Stačí si zde jen vybrat, stáhnout, podle typu tiskárny připravit pro tisk a vytisknout. Můžete tak do zblbnutí zaplavit vaše rodinné příslušníky vlastnoručně vytisknutými soškami (kdo si hned po pořízení 3D tiskárny nevytiskl bustu Yody ze StarWars, jakoby nebyl :)), příchytkami kabelů a různými zbytečnostmi.

Modely stažené z internetu

Modely stažené z internetu

Největší síla 3D tiskárny je ale v tom, že pokud ovládáte nějaký software určený k vytváření 3D modelů, otevírají se vám prakticky neomezené možnosti a 3D tisk vám bude neocenitelným pomocníkem v domácnosti nebo hobby. Začnete si sami vyrábět různé pomůcky, opravovat věci, které šly dříve zrovna do popelnice a domácnost se časem změní v plastové království 🙂

To by tak asi bylo to nejpodstatnější, co mě zajímalo, než jsem si pořídil 3D tiskárnu, nebo na co se mě později ptali lidé z mého okolí. Pokud vám to pomohlo v rozhodování, jestli se vám vyplatí mít 3D tiskárnu doma, můžete mi napsat do komentáře pod článkem. Nebo pokud by vás zajímalo něco, co zde uvedeno nebylo.

Ti ostatní z vás, kteří byste vlastní 3D tiskárnu nevyužili, nemusíte být smutní. Pokud byste občas chtěli něco vytisknout a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám to vytiskl, můžete mi napsat mejla (adminek[zavináč]adminek[tečka]cz) a určitě se nějak domluvíme 😉

Na závěr článku přidávám malou ukázku vlastních modelů. Většinou jsou to opravy věcí v domácnosti nebo předměty různého použití.

Šroubovák pro seřizování tiskárny, materiál ABS glazovaný

Šroubovák pro seřizování tiskárny, materiál ABS glazovaný

Pokus o kryt wifiny

Pokus o kryt wifiny

Outdoor krabička vánočního osvětlení

Outdoor krabička vánočního osvětlení

Různé příchytky

Různé příchytky

První pevnostní zkouška - klika na dveře pracovny :)

První pevnostní zkouška – klika na dveře pracovny 🙂

Oprava praku

Oprava praku

Oprava nabíjení dětské airsoftové pušky

Oprava nabíjení dětské airsoftové pušky

Oprava spouště dětské airsoftové pistole

Oprava spouště dětské airsoftové pistole

Úprava trekových holí - náhrada opotřebované botičky (pryžový doraz 5.dveří Š.Favorit 10Kč :))

Úprava trekových holí – náhrada opotřebované botičky (pryžový doraz 5.dveří Š.Favorit 10Kč :))

Oprava vylomených dvířek skimmeru k bazénu

Oprava vylomených dvířek skimmeru k bazénu

Tisk na zakázku - náhrada poškozeného krytu baterie na elektrokolo

Tisk na zakázku – náhrada poškozeného krytu baterie na elektrokolo