V mém článku “Arduino – chytré vánoční LED svíčky s WS2812B” jsem psal o svém prvním pokusu o výrobu osvětlení na vánoční stromeček, kde jsem využil Arduino a inteligentní RGB LED diody. Jelikož osvětlení stromečku sklidilo v rodinném kruhu úspěch, byl jsem dotázán, jestli by něco takového nešlo i na vyzdobení domu (“Tatííí, všichni mají na baráku světýlka, proč my ne?”, tuším takto nějak ten dotaz zněl 🙂 ). Dnešní článek bude tedy takovým volným pokračováním o vánocích a WS2812B (neopixel).

Původně jsem si u této příležitosti chtěl vyzkoušet zapojení jen s holým obvodem atmega328 a podpůrnými součástkami, ale vzhledem k tomu, že celé Arduino Nano stojí na Ebay jen o cca 20kč víc než samotný obvod atmega328, vykašlal jsem se na nějaké šmudlání něčeho, co můžu mít bez práce za pár korun, včetně USB/serial převodníku, takže můj druhý výtvor se v základu skládá ze stejných součástí jako verze Lite, o které jsem psal v minulém článku. Použil jsem i stejnou, na 3D tiskárně vytisknutou krabičku, která se osvědčila. Narozdíl od “indoor” verze řetězu jsem zde použil plochý třížilový kabel (průřez 22AWG) k propojení jednotlivých neopixelů, kterých je celkem 80 kusů, v rozestupu 15cm, tak abych získal délku řetězu 12 metrů. Firmware zůstal stejný, pouze jsem přidal pár dalších efektů, jelikož jsem objevil podpůrné třídy obsažené v knihovně FastLED, pomocí nichž se s pixely snadno pracuje.

Krabička řídící elektroniky, osazená deska

Krabička řídící elektroniky, osazená deska

První verze byla napájená 5V zdrojem, ale protože se mi začaly hromadit 12V zdroje, tak abych je nějak využil, uvažoval jsem přidat do napájení stabilizátor LM317 a napájet to celé 12V zdrojem. Po několika pokusech jsem se nakonec rozhodl použít raději můj oblíbený DC-DC měnič mini360, nastavený na výstupní napětí cca 5,13V (maximální napájecí napětí WS2812B je 5,3V), protože narozdíl od LM317 neprodukuje žádné teplo, takže není zapotřebí ho chladit. Napájím tedy 12V/1A zdrojem. Celý řetěz si vezme necelých 600mA, toto je maximum v případě, že svítí všech 80 pixelů bílou barvou.

DC-DC měnič mini360

DC-DC měnič mini360

Jak už jsem psal v předchozím článku na konci, pájení jednotlivých SMD pixelů na mě zanechalo dlouhodobé psychické následky 🙂 , takže jsem se snažil najít nějaké elegantnější řešení nebo alespoň najít WS2812B v nějakém rozumnějším pouzdře. Nakonec jsem na Ebay našel WS2812B už připájený spolu s kondenzátorem na malém plošném spoji, který má každé strany 3 plošky pro připájení vodičů.

WS2812B na plošném spoji

WS2812B na plošném spoji

K pájení neopixelů jsem si vyrobil a na 3D tiskárně vytiskl přípravek se dvěma malými neodymovými magnety ze staré DVD mechaniky, do kterého jsem umístil neopixel, přiložil odizolovaný plochý kabel a přípravek zavřel, tak aby kabel držel hezky na svém místě a jeden po druhém připájel. Pájení bylo díky tomuto přípravku velice snadné a rychlé. Mimochodem, po spájení celého řetězu jsem pak na Ebay našel i “prewired” pixely, tedy hotový spájený řetěz 🙂

Pájení jednotlivých pixelů

Pájení jednotlivých pixelů

Poslední věcí bylo už jen nějakým vhodným způsobem ochránit neopixely před mechanickým poškozením a hlavně před nepřízní počasí. K tomu jsem použil transparentní smrštitelnou bužírku, do které jsem jednotlivé neopixely zafouknul a nakonec jsem oba konce bužírky zalil lepidlem z tavné pistole a to až k samotnému pixelu.

Ochrana neopixelu

Ochrana neopixelu

Z důvodu snadnější manipulace při umisťování řetězu kamkoliv jsem se rozhodl, že řetěz s neopixely udělám oddělitelný od krabičky s arduinem. Původně jsem uvažoval o svorkovnici, ale jelikož jsem chtěl, aby instalaci zvládla manželka nebo děti, zvolil jsem k připojení čtyřpinový mini XLR konektor, kterých se mi v šuplíku už dlouho válelo několik a nemohl jsem si vzpomenout, kvůli čemu jsem je kupoval 🙂

Krabička s mini XLR konektorem

Krabička s mini XLR konektorem

A to je celé. Už zbývá jen hezky počkat těch pár týdnů do vánoc. Teď tak přemýšlím, jestli bych si neměl opatřit skládací lehátko, na které bych se na vánoce před barákem mohl vyvalit, abych z těch světýlek taky něco měl 😉

Na závěr ještě malá ochutnávka, jak to celé vypadá v pohybu: