Už to bude rok, co mi doma pod skříní chrochtá tento skvělý NAS server. Protože se blíží vánoce a možná přemýšlíte o nějakém zajímavém a užitečném dárku pod stromeček pro sebe nebo někoho blízkého, rozhodl jsem se o tomto kousku hardwaru napsat pár řádek. Nečekejte obsáhlou recenzi všech možností, zařízení toho umí opravdu hodně, takže by to bylo téma na seriál. Půjde spíš o takový přehled, co všechno od toho můžete čekat.

Dlouho jsem váhal, jestli si mám koupit hotové řešení, nebo si něco postavit na linuxu, nebo na některé z distribucí k tomu přímo určené (FreeNAS). Ve firmě už čtvrtým rokem používáme vlastní síťové úložiště na Debianu, které se skládá z miniITX desky Alix od PC Engines, 2.5″ SATA pevného disku připojeného přes SATA-USB převodník, to celé uzavřeno do malého kompaktního case. Zprvu jsem byl tedy dost skeptický a bál jsem se, že když to koupím už hotové, bude mi tam nějaká funkce chybět.

Síťový disk "vyrob si sám"

Síťový disk “vyrob si sám”, ALIX

Synology DS216se jsem si nakonec nadělil pod stromeček, osadil prozatím jen jedním 2TB diskem (úložiště umožňuje osadit dva disky a použít je v některém z RAID režimů) a už při první konfiguraci jsem zjistil, že možnosti tohoto úložiště jsou daleko nad moje očekávání a hlavně potřeby.

Co jsem od úložiště očekával

O síťovém úložišti jsem začal uvažovat z několika prostých důvodů. Jednak jsem chtěl všechna společná data nějakým způsobem centralizovat, tak aby bylo možné k nim přistupovat z jakéhokoliv zařízení v domácnosti, případně z internetu (po vytvoření účtu na portálu Synology se dá k úložišti připojit i bez veřejné IP). Další z požadavků byl, aby každý člen domácnosti měl mimo svůj počítač vyhrazený soukromý diskový prostor, na který by si mohl ukládat zálohy důležitých souborů, např. dokumenty a fotografie a tyto složky bylo možné např. jednou týdně hromadně zálohovat na jiné zařízení.

ds216se

Síťové úložiště Synology DS216se

Nastavování

Veškeré funkce úložiště jdou nastavovat prostřednictvím jednoduchého operačního systému, který se spouští v prohlížeči internetu zadáním síťové adresy zařízení. Je zde mimo jiné dostupný i repozitář aplikací (centrum balíčků) s podrobným popisem, takže stačí jen aplikaci jednoduše nainstalovat a upravit výchozí nastavení tak, aby dělala přesně to, co potřebujete. Krom toho je zde i jakási uživatelská příručka ve formě nápovědy.

Poznámka: vzhledem k tomu, co všechno toto úložiště umí, instalace některých funkcí může být pro laika problém. Nicméně, myslím si, že trochu inteligentní člověk s pomocí google a youtube, kde je spousta instruktážních videí a návodů, alespoň ty nejpoužívanější funkce rozběhat zvládne. Spousta funkcí je použitelná i ve výchozím nastavení.

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní

Dosažený výsledek

Po krátkém rozkoukání v uživatelském rozhraní jsem úložiště nastavil tak, aby dělalo přesně co potřebuju, tedy:

 • společná data, jako jsou mediální soubory, spravuju v režimu “jen pro čtení”, tzn. archiv hudby, videa a fotografií je v domácí síti dostupný přes DLNA, windows sdílení, nebo WebDAV.
 • každý uživatel v domácí síti má plný přístup do jedné společné složky, přes kterou si lze vzájemně vyměňovat data. Pokud někdo požaduje zařadit konkrétní mediální soubor do režimu read-only, zkopíruje ho do vyhrazené složky, odkud ho po schválení zatřídím na správné místo 🙂
 • každý uživatel má vlastní vyhrazený prostor o velikosti 50GB, kam má přístup jen on sám a kam si může zálohovat svoje důležité soubory
 • běžní uživatelé mají přístup do uživatelského rozhraní (můžou zde využít např. snadný souborový manažer), s omezeným nebo zakázaným přístupem ke konkrétním aplikacím a nastavením
 • jako bonus, když uživatel provede nějakou změnu souboru ve své složce, NASko si automaticky vytvoří zálohu původní verze do speciální složky. Pokud si tedy uživatel nechtěně přepíše obsah nějakého souboru, může si v případě potřeby vytáhnout podle data až několik předchozích verzí souboru. /Doplněno 12.12.2016/ K tomuto blábolu nevím jak jsem přišel, ale tuto funkci NASko neumí. Je sice možné zapnout funkci odpadkového koše, kdy se všechny smazané soubory pouze přesunou do složky #recycle, ale na změny v názvu souboru ani jeho obsahu to nefunguje. Je dost pravděpodobné, že soubory, podle kterých jsem nabyl dojmu, že si NAS dělá zálohy verzí, vznikly v době, kdy jsem se snažil Synology zkamarádit s firemním úložištěm a poslal jsem si několik testovacích rozdílových záloh, které pak skončily v odpadkovém koši. Sorry za falešné naděje 😉
  Nicméně, NAS umí alespoň dělat hodinové, týdenní a měsíční verze záloh, pomocí aplikace HyperBackup (cíl místní sdíl. složka) s využitím rotace záloh a volby smart recycle.

Nad rámec základních funkcí jsem v centru balíčků našel další, které jsem postupně začal využívat:

 • v pravidelných intervalech se automaticky provádí záloha dat z firemního NAS serveru
 • nainstaloval jsem si www server (možnost vybrat si Apache nebo Nginx) s podporou PHP a MySQL (MariaDB), na který si občas chodím hrát s PHP. V domovské složce každého uživatele, který má zapnutý přístup k www serveru, se vytvoří složka, do které stačí jednoduše nakopírovat HTML/PHP soubory, které jdou na lokální síti spustit v prohlížeči internetu na adrese http://nazev_zarizeni/~jmeno_uzivatele/
 • phpmyadmin pro správu dat na MySQL serveru
 • Download Station – krásný nástroj pro stahování z netu. Nasypu do fronty odkazy (max. 20 souběžných stahování), vypnu PC a NASko samo stahuje při nějakých úsporných max. 14W příkonu. Podporuje http, ftp, bittorrent a NZB (usenet)

Další možnosti

Kromě výše jmenovaných se v centru balíčků nachází spousta dalších aplikací. Nebudu jmenovat všechny, ale zmíním pouze ty, o kterých se domnívám, že stojí za povšimnutí:

 • Antivirový program – chrání bezpečnost dat na úložišti
 • Kalendář – vytvoří online kalendář, podobný Google kalendáři, včetně možnosti sdílení s ostatními uživateli
 • Centrum protokolů – umožní přijímat, archivovat a analyzovat systémové protokoly ze vzdálených zařízení, jako jsou servery, routery, atp.
 • Cloud Station Server a ShareSync – umožní propojit dvě a více zařízení Synology a získat tak synchronizaci dat mezi úložišti (např. mezi firemními pobočkami) a zároveň několikanásobnou zálohu dat na různých místech
 • Cloud Sync – klient pro sdílení dat se službami Dropbox, OneDrive, Google Drive, apod.
 • DNS server – vlastní nezávislý doménový server s možností správy několika zón
 • Hyper Backup – možnost naplánování záloh vybraných složek v úložišti do vzdáleného zařízení Synology, rsync serveru, cloudové služby Amazon S3, Dropbox, Google Drive, apod.
 • Mail Server – vlastní poštovní server
 • Mail Station – webmail (Roundcube) umožňující přístup k poště na Mail Serveru, stahování mailů z různých účtů a možnost mít tak všechny na jednom místě
 • Note Station – online poznámky, do kterých jdou vkládat obrázky, formátovat text, atp. Poznámky je možné sdílet na sociální sítě
 • Proxy Server – může ušetřit objem přenesených dat a zvýšit rychlost načítání při prohlížení www stránek. Blokování konkrétních webů, atp.
 • Surveillance Station – úložiště funguje jako záznamové zařízení až pro 5 IP kamer (free licence pro 2 IP kamery, další je potřeba dokoupit), nástroj pro jejich správu a prohlížení pořízených záznamů
 • Textový Editor – jednoduchý textový editor dostupný v uživ. rozhraní úložiště
 • VPN Server – umožní vzdáleně se připojovat do lokální sítě (max. 5 spojení)
 • Možnost snadné instalace a provozování redakčních systémů Drupal, Joomla, WordPress, nebo diskusního fóra phpBB
Centrum balíčků

Centrum balíčků

Kompletní seznam aplikací a další informace je možné najít na webu výrobce.

Základní technické parametry

 • Procesor: 32bit Marvell Armada 370 88F6707, takt.800MHz
 • Operační paměť: 256MB DDR3
 • Počet HDD šachet: 2x, pro 3,5″ SATA disky, nebo 2,5″ SATA disky s redukcí
 • Maximální kapacita disků: až 20TB (2x10TB)
 • USB porty: 2x USB 2.0, možnost připojit další externí úložiště (flashdisk, přenosný HDD)
 • Síť: 1x RJ-45 Ethernet
 • Chlazení: aktivní – 90mm ventilátor, možnost nastavení otáček
 • Příkon: do 5W ve stand-by, max. 14W v plném provozu (podle typu a počtu připojených HDD)
 • Rozměry: 165 mm x 100 mm x 225 mm

Co dodat závěrem.. úložiště jsem umístil na podlahu pod skříň v rohu pracovny, kde jsou příjemné teploty i v parných letních dnech, takže jsem v nastavení chlazení mohl vybrat nejtišší profil. Za celý rok používání o úložišti prakticky nevím, krom toho, že občas jde nepatrně slyšet probouzení pevného disku z hibernace. Dokonce ani ventilátor, který se občas spustí (soudím podle toho, že uvnitř boxu je za ten rok kolem průduchů nachytaný prach), není slyšet. Co se údržby týče, není potřeba se o nic starat, i stažení a instalace aktualizací jde nastavit automaticky a pokud se aktualizace provedou, nebo se stane něco, o čem by měl uživatel vědět, úložiště pošle zprávu na zvolený email. Jediné, co jsem teď po roce udělal je, že jsem z úložiště vyhnal prach a pavoučici i s mladými 😉 což by se ale mělo pravidelně dělat na všem, kde se chladí ventilátorem. Ale o tom možná někdy jindy v samostatném článku.


synology-unbox

Rozbalení krabice 🙂

synology-case

Kryt s odvětráváním

synology-fan

Zadní strana s ventilátorem

synology-con

Konektorizace 🙂

synology-hdd

Osazení pevného disku