Navzdory předsudkům, že co je z Číny, stojí za ho…, občas si z ebay nechám poslat nějakou blbost. A protože mě už hodněkrát překvapilo zpracování a kvalita koupeného výrobku, rozhodl jsem se, že se s vámi zde občas podělím o moje zkušenosti a třeba vám tak dám tip na zajímavý dárek pro vás nebo vaše blízké.

Kdo by neznal hračku s názvem fidget spinner. Čas od času dostane někdo infantilní nápad, kterému vdeche život a výsledný produkt zachvátí celý svět. Hitem letošního roku se tedy stal spinner. Velké oblibě se těší hlavně mezi teenagery a kdo nemá alespoň jeden spinner, není IN. Kromě původního tvaru se dnes dají sehnat spinnery nepřeberných tvarů, barev a materiálů, takže si můžete koupit spinner duhový, s kamufláží, imitaci kovu, nebo přímo hliníkový s chromovým či zlatým vzhledem, ve tvaru znaku Batmana, Spidermana….

Narazil jsem nedávno na ebay na prodejce, který nabízel spinner za necelých 200Kč, který když roztočíte, ukazuje ve dvou barvách nápisy, nebo jednoduchou grafiku. Rozhodl jsem se, že si jej objednám. Jednak proto, že spinner k zobrazování využívá nedokonalosti lidského zraku (metoda persistence of vision) a mě zajímalo, jak moc přesně to zobrazování funguje a druhak proto, že se pomalu blíží vánoce, takže jsem ve spinneru viděl zajímavý dárek pro některého z teenagerů v rodině. Ano, pokud chcete někoho obdarovat pod stromečkem dárkem zakoupeným v Číně, v září a říjnu je nejvyšší čas k nákupu. Vyhnete se tak přecevším problémům s doručením až po svátcích, protože na konci roku nejste sami, kdo si chce koupit dárek v Číně, takže dochází ke zpožďování, mj. i kvůli k zahlcení ruzyňské celnice, kudy vstupují do ČR všechny zásilky objednané na ebay, směřující ze zemí mimo EU.

Svítící programovatelný fidget spinner

Ale zpět k samotnému spinneru. Na první pohled designově nic zvláštního, prostě klasický tvar v jednobarevném plastovém krytu, na kterém je v jednom místě průhledné okénko, pod kterým se ukrývají dvě řady LED diod. V jednom z ramen spinneru je pak ještě micro-usb konektor, pomocí kterého se dá spinner programovat a dobíjet. Ke spinneru byl přibalený jeden kabel micro-usb/micro-usb pro připojení k mobilnímu telefonu s Androidem a kabel micro-usb/usb pro připojení k PC. Oba kabely jsou dlouhé asi jen 15 centimetrů. V krabičce byl spinner bez jednoho ze středových koleček, kvůli tomu, aby nedošlo při přepravě k vybíjení baterie. V kolečku je totiž nalisovaná malá magnetka a když je kolečko nacvaknuté na spinneru, pomocí magnetky elektronika spinneru rozpozná roztočení a tím pádem dojde k rozsvícení LEDek. Ve spinneru je miniaturní ložisko o průměru necelých 13mm, takže nečekejte příliš dlouhou dobu otáčení, u mého spinneru to je necelá minuta do úplného zastavení. V krabičce ještě najdete stručný návod s QR kódem, pomocí kterého je možné si stáhnout mobilní aplikaci (z neznámého zdroje mimo Google Play), která slouží k programování spinneru a to je všechno.

Detail LED diod

Detail ložiska

USB konektor

Takže pokud si chcete ve spinneru nastavit vlastní text nebo grafiku, jednoduše propojíte spinner s mobilem (podmínkou je podpora OTG) a spustíte appku. Pokud nemáte mobil s Androidem nebo podporou OTG, existuje jednoduchá aplikace pro PC. Spinner má celkem 7 pozic, které jdou nastavit. 1-3 zobrazuje některý z předdefinovaných obrázků, na pozici 4-6 jde nastavit jakýkoliv text a pozice 7 může zobrazovat napětí baterie, otáčky za minutu nebo verzi firmwaru. Mimo to je možné u každé zvolit barvu (červená, modrá, obě současně) a způsob zobrazení (rolování z leva do prava, rolování shora dolů a fixní zobrazení).

Co to dělá po roztočení

Instalace ovladače

Narozdíl od práce s appkou v mobilu, která je snadná, práce s aplikací v PC vyžaduje stažení ovladače a jeho instalace. Na konci tohoto článku najdete ke stažení balíček se vším, co budete potřebovat, takže si ho stáhněte a rozbalte do nějaké složky v počítači.

Jako první spustíte inf-wizard.exe, který najdete ve složce Spinner uploader/driver. V prvním kroku informuje o tom, že vytvoří inf soubor pro vaše zařízení a vyzve vás k připojení zařízení/spinneru. Připojíte tedy spinner k počítači a protočíte středové kolečko. V počítači by se mělo ukázat okno instalace ovladače a na spinneru začnou střídavě blikat obě řady LED – modrá krátce, červená dlouze. Pokračujte klepnutím na tlačítko Next.

Instalace ovladače pomocí Inf-Wizardu

V dalším kroku se zobrazí seznam zařízení, mezi nimi by mělo být GD32 Custom HID. Toto zařízení vyberete a klepnete na Next.

Výběr zařízení

V dalším kroku text políčka Manufacturer name změníte na “Spinner” a klepnete na tlačítko Next. Po této akci se zobrazí dialog s uložením souboru GD32_Custom_HID.inf. Někam si jej uložte, je jedno kam, třeba do nabízené složky (pravděpodobně to budou dokumenty).

Kosmetická úprava názvu výrobce – pod tímto názvem se bude spinner zobrazovat v aplikaci

Po uložení aplikace nabídne instalaci ovladače, takže klepnete na tlačítko Install now.

Spustíme instalaci

Zobrazí se okno Řízení uživatelských účtů. Zde potvrdíte, že chcete programu od neznámeho vydavatele povolit provedení změn v počítači. Následně se ukáže upozornění, že systém Windows nemůže ověřit vydavatele softwaru ovladače. Klepněte na možnost “Přesto nainstalovat tento software ovladače”.

Povolit instalaci neověřeného ovladače

Proběhne instalace ovladače a zobrazí se okno s oznámením, že instalace je úspěšně dokončena. Klepnutím na tlačítko se inf-wizard ukončí.

Programování spinneru

Teď můžete spustit uploader Hand_SpinnerAPP.exe ze složky Spinner uploader/Release. Rozklepnete si políčko Select Device a měli byste vidět Vid:28E9 Pid:028A Spinner. Vyberete jej a klepnete na tlačítko Open.

Aplikace pro upload obsahu do spinneru

Nyní si můžete nastavit, co se bude v jednotlivých pozicích spinneru zobrazovat a jakým způsobem. Jakmile budete hotovi, pošlete nastavení do spinneru klepnutím na tlačítko Send a počkáte, až zelený pásek doběhne do konce. Teď uzavřete komunikaci tlačítkem Close a můžete spinner odpojit od počítače.

Dovolím si poznámku k nastavování spinneru. Nesnažte se do políček pro text psát s diakritikou, spinner ji neumí. Co se obrázků týče, v aplikaci nejde kreslit, můžete do spinneru poslat jen předem definované obrázky. Jde malý soubor o velikosti 240 bajtů. Standardně jsou v aplikaci jen čtyři (+ čtyři moje výtvory). Ale můžete si importovat vlastní obrázky, jednoduše zkopírováním souboru bin, do složky Spinner uploader/Release/picture.

Tvoříme vlastní obrázky

Abyste si mohli do spinneru nahrát vlastní obrázek, potřebujete k tomu aplikaci Fidget Spinner Editor. Jedná se o malý open-source prográmek, který najdete na GitHubu, nebo v mém balíčku na konci článku, ve složce Spinner editor.

Editor obrázků pro spinner

Od této aplikace nečekejte funkce Photoshopu. Kreslíte levým tlačítkem myši, mažete pravým. Stisknutím kláves F6 a F7 si můžete obrázek pootočit do leva nebo do prava, takže nemusíte kreslit vzhůru nohama, motiv si můžete hezky otáčet. Celý motiv můžete invertovat (co má svítit zhasne a naopak), nebo zrcadlit z leva do prava a naopak. Když jste hotovi, přes nabídku File vyberete Save as (nebo CTRL+S) a soubor uložíte. K dispozici je i užitečná funkce Use external editor, kdy si můžete vybrat externí program, např. Malování, ve kterém se vám obrázek otevře a můžete si ho upravit. Jakmile ukončíte práci v Malování a obrázek uložíte, výsledek se ukáže v editoru, takže stačí jen CTRL+S a uložit.

Otevření obrázku v externí aplikaci – malování

Krom toho umí editor import z BMP a PNG obrázků, takže si můžete nakreslit černobílý obrázek v jakémkoliv jiném kreslícím programu a pak importovat. Rozlišení obrázku je 120×16 pixelů.

V nastavení si ještě můžete vybrat barvy, které se budou ukazovat jako zhasnutý nebo rozsvícený bod na spinneru v editoru. Na výslednou barvu na spinneru to nemá vliv, jde jen o možnost přizpůsobení editoru vašemu oku.

Ještě jednou připomínám, že všechny obrázky, vytvořené v editoru, musíte uložit do složky Spinner uploader/Release/pictures, abyste je mohli pomocí prográmku Hand_SpinnerAPP.exe poslat do spinneru. Jestliže máte mobil s OTG a funguje vám aplikace od výrobce, můžete si vytvořené obrázky nahrát do aplikace v mobilu, stačí je nakopírovat do složky HWX-SPINNER v interním úložišti. Po spuštění appky se budou zobrazovat ve výběru obrázků.

Programovatelný fidget spinner si můžete koupit na ebay, třeba tady.

Zde si můžete stáhnout potřebné soubory: