Zvláštní nadpis, řeknete si. Je to nadsázka, ale bohužel, ve skutečnosti jde téměř o jistou věc, že když nebudete uvažovat racionálně, přijdete o peníze. Chci se dneska bavit o tzv. Nigerijských podvodech. Konkrétně o podvodech zaměřených na osamocené, nebo jinak citově oslabené ženy, na zahraničních webech označovaných též jako “romance scams”.

Scam 419 je název, používaný pro tento druh trestné činnosti, odvozený od čísla Nigerijského zákona, podle kterého jsou tyto podvodné aktivity souzeny a viníci trestáni.

Ještě donedávna jsem si klepal na čelo, když jsem slyšel někde v televizi nebo na internetu, že nějaká žena naletěla podvodníkovi a přišla o 150 tisíc. Říkal jsem si, to je někdo tak hloupý, že bez uvažování pošle jen tak někam sto pade? Naskytla se mi nedávno zkušenost z mého blízkého okolí a věci pro mě dřív nejasné tím začaly získávat reálné obrysy. Začal jsem o této trestné činnosti hledat nějaké další informace na internetu a zjistil jsem, že na českém internetu, kromě zmínek o konkrétních případech, je toho opravdu žalostně málo. A je to škoda, protože těch pár zveřejněných případů, to je jen špička ledovce. Těch obětí bude daleko víc, protože ne každá z nich je ochotná ukázat ostatním, jak byla hloupá.

Kvůli hlouposti vám zůstanou jen oči pro pláč

Na českém internetu se něco o podvodech můžete dočíst třeba na hoax.cz, v zahraničí existují spousty oficiálních i komunitních webů, které se těmito podvody zabývají, např. www.419eater.com nebo www.scamwarners.com. Existují seznamy profláknutých emailových adres, účtů na sociálních sítích i fiktivních jmen, pod kterými podvodníci vystupují. Velká Británie a USA ročně nasypou nemalé prostředky do kampaní proti těmto podvodům. Není divu, protože podvodníci k této činnosti často zneužívají fotografií jejich vojáků, kteří se někdy účastnili zahraničních misí a stejně tak z těchto zemí ročně odteče nejvíc podvodně vylákaných peněz na zahraniční účty.

Co se týče osvěty v našich médiích, situace je tristní, u nás se můžeme dočkat sotva nějaké reportáže jednou za čtvrt roku na Nově a to ještě formou seznace na konci televizních novin. Když už se zmiňuju o Nově… Shodou okolností, když jsem se šel dnes podívat na TN.cz na reportáž o těchto podvodech, která byla odvysílána 8.11. v televizních novinách, zobrazily se mi kolem videa reklamy na WorldRemit, což je jedna z platebních bran, kterou podvodníci využívají k převodu peněz. Jak ironické.

Ironie, u reportáže o podvodníkovi, který od žen vylákal peníze se zobrazuje reklama na platební bránu, přes kterou o ně mohly přijít

Jak tedy takový podvod funguje?

Dám příklad – podvodník tvrdí, že je důstojník americké armády na misi někde v Afghanistánu. Jmenuje se třeba Steve Morgan, je mu 53 let. Už to má “za pár”, ještě musí odsloužit pár měsíců a jde do civilu. Je devět let rozvedený nebo vdovec a má syna, kterému je 9 až 13 let, který pro něj znamená všechno na světě. Po odchodu z armády hodlá využít zkušenosti nabyté v misi, chce si založit bezpečnostní firmu s působností po celém světě a znova se oženit.

 1. Podvodník si vás prostřednictvím falešného účtu najde na některé ze sociálních sítí – facebook, .Live (skype), instagram. Klíčem může být váš veřejný profil, profilová fotka vašeho vzhledu (pozná že jste žena) a např. romantické obrázky které veřejně sdílíte na své timeline (pozná že jste jemná a citlivá, a tím vhodná k oškubání).
 2. Požádá vás o přidání do vašeho seznamu kontaktů, lákadlem může být profilové foto fešného frajera, nebo romantický vzkaz, tomu neodoláte.
 3. Jakmile se mu podaří získat vaši přízeň, začne s vámi udržovat intenzivní komunikaci, kterou se bude snažit z nějakého důvodu převést na emaily. Např:
  • bude vám lichotit, jak máte dobré srdce, jak jste obětavá
  • ptát se na vaše záliby, životní trable
  • na základě vašich předchozích odpovědích vám bude psát, jak strašně vám rozumí, jak si prožil totéž a začne se do vás zamilovávat (a vy do něj, vždyť je to ten nejlepší a nejcitlivější chlap na světě)
  • bude vám psát romantické vzkazy a životní moudra, jak být sama sebou a silná, bude vás oslovovat drahá, honey…
 4. V okamžiku, kdy z vaší komunikace pozná, že jste se chytila a dychtivě čekáte na každý nový email od něj, oznámí vám, že byl vyslán na tajnou nebezpečnou misi a nebude si s vámi nějaký čas moci psát, protože ta mise je opravdu moc tajná a ikdyby nebyla, nemají tam internet.
 5. Nejpozdě do 3 dnů začnete být z toho špatná. Začne vám chybět komunikace s ním. Nejpozději do týdne mu napíšete email, jestli je v pořádku.
 6. Odpověď nepřijde. Bude si vás vychutnávat 14 dnů až měsíc, než vám znova napíše.
 7. Po delší odmlce vám napíše, že mise dopadla špatně, něco se provalilo a on zůstal v cizím prostředí v ilegalitě, pod cizím jménem a bez pomoci.
 8. Opět vás ujistí, že jste jeho životní láska a že si vás chce vzít, ale aby to mohl udělat, musíte mu pomoci ze země vycestovat. Vaše pomoc spočívá v tom, že vám nějaká organizace pošle zásilku, ve které jsou cestovní doklady a nějaká hotovost na pokrytí výloh spojených se zásilkou a vyřízením dokladů.
 9. Pokud svolíte, na vašem emailu vás bude kontaktovat “přepravní společnost”. Budete muset odpovědět a potvrdit, jestli skutečně znáte osobu jménem Steve Morgan.
 10. “Přepravní společnost” si od vás vyžádá kontaktní informace – jméno, příjmení, telefonní číslo a adresu, na kterou vám pošle zásilku.
 11. Jakmile tyto informace poskytnete, “přepravní společnost” vám oznámí, že zásilka je na cestě.
 12. Několik dní až týden se nebude nic dít. Po této době vám přijde od “přepravní společnosti” email, že se vyskytly komplikace při dopravě. Zásilka uvízla někde na celnici a je potřeba doplatit přepravné, celní odbavení, cokoliv… můžou po vás chtít jakkoliv vysokou částku, může to být v přepočtu jednorázově 15.000,- Kč, ale většinou na to jdou opatrně a chtějí v přepočtu cca 5.000,- náklady na přepravu.
 13. Rozhodnete se zaplatit, vždyť v zásilce je dost peněz a investice se vám tak vrátí.
 14. “Přepravní společnost” vám dá instrukce, jakým způsobem máte zaplatit. Např. vás odkáže na WorldRemit, kde si jednoduše založíte účet, nebo Vám ho založí (mají vaše osobní informace) a odsud vám mailem přijde příkaz k platbě. Vy se přihlásíte a pomocí platební karty příkaz uhradíte.
 15. Opět se několik dnů neděje nic. Pak vám “přepravní společnost” mailem oznámí, že je potřeba ještě doplatit 5.000,- Kč za celní odbavení.
 16. Váháte, ale když už jste zaplatila 5.000,- Kč, přece to v polovině nevzdáte. Opět vám přijde příkaz k platbě a vy zaplatíte.
 17. Balíček opět nepřijde. V tomto okamžiku se ocitáte v kolotoči, kdy si “přepravní společnost” začne vymýšlet další a další problémy s doručením a další poplatky.
 18. Teď už záleží jen na tom, jak moc vás podvodníci zblbnuli. Buďto se vzpamatujete a přestanete platit, nebo pořád budete platit a věřit tomu, že jednou vám dorazí balíček a vy si ty peníze z něj vyberete.
 19. Nakonec každá z vás procitne, nebo dojdou peníze, takže přestanete platit.
 20. Po delší odmlce se vás podvodník pokusí znova kontaktovat. Sdělí vám, že se mu nakonec nějakým způsobem podařilo vycestovat a je happy se svým synem zpět v Americe.
 21. Podle vašich reakcí bude zkoušet si vás připravit na další kolo, kdy vás zase oškube. V opačném případě bude mít pořád něco důležitého, proto si s vámi nepíše tak často, až jeho komunikace definitivně utichne.

Platební brána, využívaná podvodníky k platbám na anonymní účty v Africe.

Zůstanete sama, oklamaná, budete se cítit hloupě. Přišla jste možná o balík peněz, možná jste si rozvrátila předtím alespoň trochu fungující vztah. Blahopřeju, máte draze zaplacenou životní zkušenost.

Nakonec na to všechno prostě zapomenete. A nebo půjdete na policii podat trestní oznámení – prosím, udělejte to. Peníze už vám sice nikdo nevrátí, pachatele nikdo nedopadne, ale tím, že se váš případ dostane na světlo, je šance, že to pomůže ostatním ženám se vyvarovat stejné chybě.

 

PS: máte vlastní zkušenost s tímto typem podvodu, nebo osoby z vašeho blízkého okolí? Uvítám jakékoliv další informace, ať už odlišné metody platby, kopii konverzace, fotografie a jméno člověka, za kterého se podvodník vydával..

Pokud se o tyto informace chcete podělit, pro zachování diskrétnosti je prosím neuvádějte do komentáře, ale napište mi mejl na adresu adminek[zavináč]adminek[tečka]cz. Z těchto informací pak budu čerpat při psaní dalšího článku.