Dnes bych chtěl navázat na můj nedávný článek o podvodech na internetu, kdy se podvodníci vydávají za amerického vojáka a svou oběť okradou o peníze, anglicky nazývaných jako “dating scam” nebo “romance scam”. Oběť je většinou žena (i když to podvodníci zkoušejí i na muže s variantou vojanda, zdravotnice nebo humanitární pracovnice). Podvodníci si častěji vybírají za své oběti ženy, právě kvůli snadnější manipulaci s jejich city. Budu tedy popisovat příklad ženy ve věku mezi 40-60 let. Cílem tohoto článku je upozornit na konkrétní varovné signály, podle kterých bezpečně a včas odhalíš, že jde o podvodníka.

PROLOG

Dotyčný tě kontaktuje někde na seznamce, nebo na sociálních sítích. Pokud ti padne do oka, začnete si psát.
V této fázi bude podvodník usilovat o tvoji přízeň. Vyměníte si informace o tom, jaký je váš život, jaké jsou vaše záliby. Bude po tobě požadovat další obrázky tvého vzhledu. Na oplátku ti pošle pár svých (ukradených někde na internetu). Na stránce www.male-scammers.com najdeš nejčastěji zneužívané fotky a další informace, jako používaná jména, emaily, účty na sociálních sítích..

Tip: věděla jsi, že google umí hledat i podle obrázků? Na konci článku ti ukážu, jak si podle fotky ověřit, jestli nebyla ukradená a zneužitá v nějakém podvodu před tebou.

PRVNÍ VAROVNÝ SIGNÁL

Tady bych chtěl upozornit, že i když neovládáš žádný světový jazyk, komunikace bude přesto probíhat ve tvém rodném jazyku, protože současné technologie umožňují automatický strojový překlad. Takto přeložený text do češtiny většinou poznáš podle nesprávného skloňování, obrácený slovosled, sloves v infinitivu..atd. Jednoduše řečeno, text bude nepřirozený, takhle bys nikdy nepsala, prostě dotyčný bude psát jako debil 🙂 (např. místo “já pracuju” bude “já pracovat”).

Už tady bys měla zpozornět – proč si chce někdo i přes jazykovou bariéru psát zrovna s tebou, jsi jediná žena na světě?

DRUHÝ VAROVNÝ SIGNÁL

Podvodník se do tebe rychle zamiluje – čas jsou peníze, takže lichotky a krásná slovíčka na sebe nenechají dlouho čekat. Brzyti napíše o souznění duší, jak jsi jedinečná a jak by s tebou chtěl žít až do konce života.

Opět bys měla zpozornět – možná vás dělí tisíce kilometrů, ještě jste se neviděli osobně a už ví, že s tebou chce být do konce života? Proč zrovna s tebou? Jsi tak jedinečná, že nemůže mít někoho blíž svému bydlišti?

TŘETÍ VAROVNÝ SIGNÁL

Podvodník tě požádá o změnu komunikace přes email, Skype, WhatsApp, nebo podobnou platformu – ať už uvede jakýkoliv důvod, pravý důvod je ten, že falešné profily na seznamkách a sociálních sítích jsou snadno odhalitelné a pokud by došlo nahlášení a zablokování jeho profilu, přišel by předčasně o komunikaci s tebou-obětí. Na Skype a WhatsApp je to pro něj bezpečnější. A nahlášení a zablokování emailového účtu je téměř nemožné.

ČTVRTÝ VAROVNÝ SIGNÁL

Podvodník tě požádá o pomoc, protože jsi jediná osoba, na kterou se může spolehnout – bute po tobě chtít pomoct s vyřízením cestovních dokladů, nebo převodem peněz o které může bez tebe přijít… Ať už to bude cokoliv, princip je stejný – protože ho máš ráda, bude po tobě chtít nějakým způsobem zaplatit určitou částku (náklady na cestu, celní odbavení), aby mohl vycestovat z cizí země, nebo aby ti mohl doručit zásilku s potřebnými dokumenty.

PÁTÝ VAROVNÝ SIGNÁL

Na tvém mailu tě bude kontaktovat “přepravní společnost”. Budou po tobě chtít potvrzení, že znáš dotyčnou osobu, která ti posílá zásilku. Jako potvrzení budou chtít, abys jim odeslala zpět tvé jméno a příjmení, bydliště a telefonní číslo.

Opět zpozorni! Jsou to tvé osobní informace, které sděluješ bůhví komu! Proč si tyto informace od tebe nevyžádal přímo tvůj “milovaný”, aby ti mohl zásilku poslat? Proč do pomoci zapojil prostředníka?

Pokud jsi se ocitla na stránce s tímto logem, s platební kartou v ruce a nechystáš se poslat peníze sestře do Alžíru, již zítra bude v Nigérii pravděpodobně výplatní den.. díky tobě 🙂

Transfer peněz v současné době probíhá tak, že na základě tebou zaslaných informací podvodník vytvoří účet na Worldremit (nebo podobné platební bráně) s vytvořeným příkazem k úhradě, pošle ti přihlašovací údaje a ty z počítače nebo aplikace v chytrém telefonu zaplatíš, buďto pomocí své platební karty nebo převodem z účtu.

Pozor!!! Nikdy neposílej peníze osobě, kterou neznáš a neviděli jste se osobně. Ani když ti bude slibovat, že v zásilce bude obnos, který si pak můžeš nechat jako odměnu za pomoc! Zamysli se, když mohl dát do zásilky peníze, proč z nich sám část nepoužil na úhradu veškerých nákladů na dopravu?

EPILOG

Pokud jsi se dostala až sem a poznala jsi komunikaci s tvojí “láskou”, pravděpodobně už sis zdůvodnila, proč neposlat peníze někam do Afriky a ukončit komunikaci. Blahopřeji, máš ještě zdravý rozum.

Ale pokud ti ani těch pět jasných signálů neotevřelo oči, už máš za sebou alespoň 3 platby, jsi opravdu, ale opravdu hloupá. Ale nebuď smutná. Ono ti to jednou dojde. Akorát to bude drahá životní zkušenost.

BONUS

Jak jsem psal na začátku, Google umí vyhledávat podle podobnosti obrázku. Můžeš si tak snadno ověřit, jestli tu samou fotku, kterou ti tvá nová láska poslala, neposlala tisícům dalších, nebo jestli nepatří někomu jinému.

Pojďme na to..

Máme tady foto člověka. Jeho skutečné jméno je Stephen Murphy, je britský námořník a jeho fotografie byly ukradeny a zneužity při “romance scam” podvodech na internetu:

Fotka, která byla zneužita při “romance scam” podvodech na internetu

Přejdi na stránky Google pro hledání pomocí obrázku – https://www.google.cz/imghp?hl=cs&tab=wi
Zobrazí se ti něco takového:

Google obrázky

Všimni si v rámečku pro hledání symbolu fotoaparátu. Klepni na něj a zobrazí se tyto možnosti:

Nahrát obrázek

Pokud máš odkaz obrázku na internetu, vlož jej do pole “Vložte adresu URL”. Ale určitě jej máš v počítači, v tom případě přepni “Nahrát obrázek”, klepni na “Procházet”, najdi umístění obrázku v počítači a klepni na tlačítko “Otevřít”. Po krátké chvilce se nám ukážou výsledky vyhledávání:

Výsledek hledání

V tomto případě jde o velmi profláknutou fotku, takže skoro veškeré odkazy budou odkazovat na nějaký web, který se zneužíváním a “romance scam” podvody zabývají.

Můžeš se tedy na vlastní oči přesvědčit, že jeho skutečné jméno je Stephen Murphy a obrázek byl zneužit pod jmény Steven Morgan, William Anderson, Michael Williams, Alex Scott, Mark Larry, Michael Dennis, Kelvin Anderson, Bowen Larry, Clinton Brown, Frank Mcadam, Josh Smith… a další

Na LinkedIn je fotka zneužita u falešného profilu pod jménem Kelvin William, ortopedický chirurg, Spojené státy

 

Pokud nemáš po ruce žádný obrázek, můžeš to zkusit s tím, který jsem použil v příkladu.

No a to je pro tentokrát skutečně všechno, prdelky…

 

PS: máte vlastní zkušenost s tímto typem podvodu, nebo osoby z vašeho blízkého okolí? Uvítám jakékoliv další informace, ať už odlišné metody platby, kopii konverzace, fotografie a jméno člověka, za kterého se podvodník vydával..

Pokud se o tyto informace chcete podělit, pro zachování diskrétnosti je prosím neuvádějte do komentáře, ale napište mi mejl na adresu adminek[zavináč]adminek[tečka]cz. Z těchto informací pak budu čerpat při psaní dalšího článku.