Když jsem psal svůj druhý článek o milostných podvodech na internetu, byl jsem rozhodnutý, že bude zároveň poslední a celé téma tím uzavřu. Ale narazil jsem na jednom diskusním fóru na diskusi k tomuto tématu a jeden z příspěvků mě přiměl k tomu, že dokud bude o čem psát, tak psát budu.

Volně cituji příspěvek: “…bohužel i přes veškerá varování a články se najdou další a další, co si myslí, že zrovna ony jsou ta vyjímka a jich se to netýká.

Proto bude jenom dobře, když informací a varovných signálů bude na internetu k dispozici co nejvíc. Z uvedené citace je jasné, že oběť podvodu není schopná vlastním rozumem posoudit svůj skutečný stav, ale kdysi někdo moudrý řekl, že “i blbci se někdy rozsvítí”. Možná, že čím víc konkrétnějších informací budou mít tyto oběti k přečtení, tím snadněji se jim bude “rozsvěcovat” 🙂

V předchozích článcích jsem se věnoval podvodům nejrozšířenějším – typicky voják, nebo vysoce postavený důstojník, někde na misi v zemích blízkého východu a způsobem jak “vytěžit” oběť bylo doručení zásilky s cennostmi a “náklady” s ní spojené. Tentokrát jsem se zaměřil a hledal informace z civilní sféry. Také způsob vylákání peněz je odlišný.

Kromě vojáka vás tedy může oslovit a pokusit se oblbovat třeba lékař (srdeční chirurg, orthoped), stavební inženýr, specialista námořní logistiky, specialista na těžbu ropy.. atraktivních a zajímavých profesí je na výběr spousta.

Znovu zopakuji pointu celého podvodu. Zamiluje se do vás a začne plánovat cestu za vámi, abyste pak spolu žili šťastně až do smrti. Na cestu za vámi pravděpodobně využije nějaké přestupní destinace. Protože jste z Evropy, ve většině případů to bude cesta do Londýna a z Londýna rovnou za vámi. Cestu mu “bohužel” zkomplikuje problém, že nebude mít z nějakého důvodu dostatek financí na cestu/letenku:

  • z nějakého důvodu zablokované účty
  • veškeré jeho jmění, které poslal napřed, někde zadrželi celníci
  • veškeré jeho jmění, které poslal napřed, je teď někde na lodi, plující po moři, takže s ním nemůže disponovat
  • jmění poslal do přestupní destinace, ale nemůže s ním disponovat, dokud nepřicestuje a zásilku neproclí
  • celé své jmění, zavřené v trezoru, poslal napřed, je už někde v Evropě, ale nedostane se k němu dřív, než přicestuje a vyzvedne si je

Další komplikace nastane, jakmile váš “milý” přicestuje do přestupní destinace (nikdy tam nepřicestuje, jenom oběti tvrdí, že už tam je). V cestě za vámi (milovanou osobou) mu zabrání nenadálá komplikace:

  • úraz, nutnost podstoupit náročnou operaci, bude mít strašné bolesti a nebude mít dostatek financí na zaplacení zákroku
  • zadržela jej policie na letišti a vzala do vazby, protože nezaplatil nějaký poplatek nebo neproclil zásilku se svým jměním a nemá dostatek financí na zaplacení
  • zadržela jej policie na letišti a vzala do vazby, protože jeho ex-manželka na něj podala trestní oznámení a on teď nemá finance na zaplacení kauce

Ve většině případů jsou podvodníci kreativní a jsou schopní zkombinovat několik katastrof najednou, ať už to vypadá jakkoliv nepravděpodobně, protože si jsou jistí, že oběť je zaslepená a sežere jim cokoliv.

Mějte na paměti, že s každou komplikací, která mu bude bránit v cestě za vámi, vás požádá o další finanční výpomoc. Proč ne? Přece vám slíbil, že vám to královsky vynahradí hned, jakmile se opět dostane ke svému jmění. Není ani vzácností, kdy podvodník dokonce oběti slíbí, že než přijede, pošle jí finance na zakoupení domu, ve kterém pak budou spolu šťastně žít.

Znovu připomínám: nikdy neposílejte peníze nikomu, koho neznáte z osobního života!

Možná mi to nebudete věřit, ale jednou přijde okamžik, kdy oběť začne mít pochybnosti, jestli ji její “miláček” jenom nevyužívá. Jakmile k tomu dojde, napíše mu, co si o něm myslí, pohrozí mu, že už žádné další peníze nepošle a půjde na policii. Od tohoto okamžiku přestane podvodník reagovat na zprávy a dá od oběti ruce pryč, protože už byla vytěžena.

Teď už si oběť konečně uvědomuje, že naletěla. Nastane období, kdy tomu nebude chtít uvěřit, pokusí se podvodníka ještě několikrát kontaktovat a když jí nebude odpovídat na zprávy, bude se s tím muset smířit a myslet na to, jak splatit veškeré dluhy, které si eventuelně nadělala.

No a to by bylo pro tentokrát všechno. Našel jsem ještě takovou zajímavost – video, jak podvodníci používají při komunikaci přes messengery ukradené záběry z webkamery, aby oběť snadněji přesvědčili, že jsou ti, za koho se vydávají. Ale o tom zase někdy jindy..


Zde jsou weby, ze kterých jsem čerpal:
https://www.male-scammers.com
http://scamdigger.com
https://www.ripandscam.com
a samozřejmě Google