Uplynul měsíc od publikování mého třetího článku o podvodnících na internetu a už je zde další zajímavé počtení. Mimochodem, věděli jste, že policie ČR tyto případy pracovně nazývá “Americký voják”?

O čem si budeme povídat dnes? Před pár dny mi přišel mejl od paní ze severních Čech. Jelikož jsem jí slíbil diskrétnost, budu se v článku na ni odkazovat jako na “paní M”.

Paní M. na Instagramu oslovil člověk, který se představil jako Smith Jackson (pod uživatelským jménem Smithjackson35). Oslovil ji nejdříve lámanou češtinou. Paní M. napadlo, že je to cizinec, proto s ním začala komunikovat v angličtině. Prozradil o sobě, že je voják pracující v Sýrii. Svěřil se jí, že mu zemřeli rodiče, poté i manželka při autonehodě. Zůstal sám s desetiletým synem. Jako důkaz jí poslal jeho fotografii. Následně si spolu začali psát až do okamžiku, kdy paní M. pojala první podezření.

Teď budu citovat z mejlu paní M.:

“Bylo to přesně, jak bylo popsáno v článku – zamiloval se okamžitě. Chtěl zaslat fotografie. Chce se přestěhovat do Čech. První, kdy jsem zpozorněla bylo, když napsal že je z Kalifornie a je to velké město (pozn. Kalifornie není město, ale stát). Ptal se na moje koníčky, zajímal ho i majetek a plat. Na tuto otázku jsem již neodpověděla.”

Tady bych chtěl paní M. vyseknout hlubokou poklonu. Umí vyhledávat na internetu pomocí obrázku. Nahrála tedy jeho profilovou fotografii na Google a ve výsledcích se jí zobrazil odkaz na můj blog, na články o podvodnících, kde jsem použil tutéž fotografii. Teď už měla jasno, že se o ni pokouší podvodníci.

Ale to není všechno. Paní M. si totiž pořídila screenshoty jejich komunikace a byla tak laskavá a část mi poslala se svolením jejich zveřejnění. Takže teď se na ně mrkneme:

Zde podvodníci navázali první kontakt, tato část probíhá téměř vždy podle stejného scénáře. Prvotní lichotky, důležitá informace, že slouží na misi v Sýrii a první pokus získat informace o budoucí oběti.

Následuje zjišťování o rodinném stavu budoucí oběti – paní je rozvedená, tady se podvodníkům rozsvítila zelená kontrolka, ideální stav. Tady se paní M. podvodníka zeptala, proč hledá ženu z České republiky, na což jí podvodník odpověděl, že miluje Českou republiku a je to jeho země snů. Všimněte si, tady je první nenápadný signál, že něco není v pořádku – píše “Czhech”. Nevím, ale pokud bych já psal o zemi svých snů, napíšu to správně, tedy “Czech” 🙂

Nicméně, tento dotaz byl pro podvodníka pravděpodobně nečekaný, protože k zemi snů už nic dalšího nenapsal (např. co se mu zde líbí, atd.) a pokračoval dál ve scénáři – zahrát na city budoucí oběti, takže informace o ztrátě manželky před dvěma lety a foto syna.

Jeho syn se údajně jmenuje Richard, je mu 10 let. Následně dotaz, kolik dětí má budoucí oběť.

Pozn.: vzhledem k tomu, že u “syna” podvodníci taky pravděpodobně zneužili fotku staženou někde z internetu a nevím, čí dítě to ve skutečnosti je, překryl jsem obličej, abych znemožnil identifikaci.

Paní M. píše, že nemá děti a ptá se, kde je nyní jeho syn. Podvodník odpovídá, že žije a studuje na internátní škole. Opět ale pravděpodobně neočekávaný dotaz, takže podvodník se snaží odvést pozornost od podrobností o tom, kdo se stará o syna, když on je na misi v Sýrii a pokračuje v linii scénáře a ptá se na záliby budoucí oběti.

Paní M. vyjmenuje svoje záliby – květiny, práce, divoká příroda a opět se podvodníka ptá, zda je jeho syn nyní sám.

Zde podvodník upřesňuje, že je s třetí pěchotní divizí americké armády v Sýrii, v armádě je 18 let, jinak je poručík z letecké základny Nellis v Nevadě. Následně, na předchozí dotaz na syna odpovídá, že jeho syn je na internátní škole, kde je o něj postaráno a dál pokračuje v linii a sděluje svoje záliby – plavání, poslech hudby, četba, sledování fotbalu a hraje golf. Následně opět hra na city budoucí oběti, od okamžiku co přišel o ženu jen pracuje, pracuje a pracuje, aby zahnal myšlenky že je po návratu domů tak sám. Následně dotaz na oblíbenou barvu budoucí oběti.

Zde menší jazyková bariéra 🙂 následně se paní M. podvodníka ptá na jeho fotografii, ten potvrzuje že je jeho a pokračuje výčtem oblíbených barev, ze kterého vyústí další brnkačka na city budoucí oběti – “mé oblíbené barvy jsou bílá a červená, protože bílá znamená čisté srdce a červená znamená lásku, takže když dáš dohromady obě barvy, máš čistou lásku od srdce a tak to mám i já, miluji čistou láskou od srdce”.

Zde podvodník přitvrzuje hru na city. Píše, že byl tak sám bez rodiny, proto začal jezdit na mise, vydělal peníze, díky rychlému povýšení vydělal spoustu peněz, ale peníze nikdy pro něj nebyly důležité, peníze pro něj nemají žádnou hodnotu. Je naštvaný na život. Když vidí někoho, kdo má rodinu, je smutný, že on nemá nikoho a pokaždé, když se po misi vrací domů, je smutný, protože se vrací do prázdného světa.

Tady si dovolím osobní poznámku. Je ironií, že takto píše člověk, který podobnými slovy připravil o rodinu mě a zničil kdoví kolik jinak šťastných životů 🙁

Na posledním obrázku dochází k výměně mejlových adres, zde podvodník vybízí (přesně podle scénáře) k přesunutí konverzace na aplikaci Hangouts, kde je pro něj bezpečněji. Paní M. odpovídá, že nemá Hangouts, následně jí podvodník nabízí, že jí na Hangouts založí účet, bude-li chtít.

Takže, to byla malá ukázka, jak podvodníci pracují s budoucí obětí.

Nutno dodat, že paní M., po zjištění že jde o podvodníka mu napsala, že si vše co psala vymyslela, stejně tak jako on a pohrozila mu, že teď si to užije. Po této konverzaci podvodníkovy účty z Instagramu, Hangouts a WhatsAppu zmizely.

Docela šťastný konec, co říkáte? Já paní M. gratuluji, v tomto obstála na jedničku, zachovala si zdravý rozum. Vám ostaním bych chtěl znova vzkázat, dávejte si na internetu pozor s kým navazujete kontakt a znovu opakuju: nikdy neposílejte peníze nikomu, s kým se neznáte osobně!

To je pro tentokrát všechno. Paní M. ještě jednou děkuji za hodnotné informace.