Po relativně krátkém čase mi přišel mejl od další oběti. Paní přišla díky podvodníkovi a vlastní hlouposti (cituji její slova) o 450 tisíc korun v několika platbách přes brány WesternUnion a Moneygram. Pokud dostanu svolení, informace zpracuju a zveřejním v příštím článku.

Dnes bych se chtěl zaměřit trochu jiným směrem. Přišel jsem na způsob, jak na facebooku aktivně a relativně jednoduše vyhledávat falešné účty podvodníků. V závěru článku se můžete těšit na obrázky – výsledky hledání.

Na způsob jsem přišel náhodou, právě díky tomu poslednímu mejlu. Paní mi totiž zprvu poslala jen strohé informace a jméno podvodníka, pod kterým s ní komunikoval a ptala se mě, jestli jde zjistit skutečná identita toho člověka, nebo alespoň potvrdit, že je jméno smyšlené. Je to překvapivé, ale v tomto případě to šlo.

Jednoduchým hledáním na googlu a několika sociálních sítích jsem pak našel shody profilových fotografií, pokaždé však s jiným jménem. Nakonec jsem dohledal i zdroj a další fotografie. Tentokrát podvodníci ukradli obrázky nešťastníkovi na jedné polské seznamce. Jakmile jsem profilovku paní poslal s dotazem, jestli je to on, obratem to potvrdila a poslala mi i ty ostatní. Tím jsem si ověřil, že moje metoda vyhledávání funguje.

Použil jsem stejnou metodu na facebooku. Vzal jsem jména, která použili podvodníci v podvodech a o kterých jsem zde psal v posledních článcích. Na facebooku jsem se pak ve výsledcích vyhledávání zaměřil na profily, které splňují konkrétní kritéria:

  • Profilová fotografie zobrazuje vojáka v maskáčích, ve slavnostní uniformě, lékaře přímo v lékařském prostředí, nebo člověka formálně oděného (byznysmen, politik)
  • Původ z některého státu USA
  • Pracuje pro armádu USA, OSN, WHO (světová zdravotnická organizace)
  • Současné působiště Sýrie, Jemen, Afghanistán, případně konkrétní město jako Kábul apod.
  • Rodinný stav ovdovělý, případně rozvedený

Už během prvních asi deseti minut jsem objevil několik falešných profilů, které měly navázáno přátelství s jiným falešným profilem a dokonce měly navázáno přátelství s profily skutečných osob, v drtivé většině původem z Nigérie.

Propojení s jinými facebookovými účty je pro existenci profilu důležité. Možná to nevíte, ale veškeré bezpečnostní kontroly facebooku probíhají automaticky, bez zásahu lidského faktoru a čím více má falešný profil navázaných přátelství a odběratelů, tím větší šance na přežití má, pokud jej jiný uživatel nahlásí jako podvodný. O tomto jsem se přesvědčil, když z asi polovina z 12ti profilů po mém nahlášení přestala fungovat – zůstaly jen ty, které měly v přátelích asi 500 a více uživatelů.

Na následujícím obrázku vám ukážu jeden z odhalených profilů. Po nahlášení byl okamžitě zablokovaný.

Michalel Jackson dal miliony za to, aby vypadal jako běloch. Tomuto nigerijskému “podnikateli” stačilo pár kliknutí na facebooku

Všimněte si v záhlaví stránky jména, pod kterým byl původně profil založený – Nwaedozie Asinasiali, typicky americké jméno, že? Profil byl totiž založený na nigerijské jméno (ať už pravé, nebo smyšlené) a byly na něj přidány obrázky skutečné osoby (ať už je to sám podvodník, někdo z jeho přátel, nebo si ti šmejdi navzájem zneužívají fotky.. to je celkem jedno). Tímto bez problémů projde první kontrolou facebooku při zakládání profilu. Jakmile je hotovo, dojde k přejmenování profilu, jsou na něj vloženy ukradené fotky vojáka a účet je připravený k páchání zla. Tady jsem pravděpodobně odchytil profil ještě ve stádiu, kdy podvodník nestihl odstranit původní fotografie, je tak možné, že na obrázku je on sám v plné kráse.

Jako druhou ukázku bych Vám rád ukázal našeho starého známého z článku “Láska za všechny prachy – jak odhalit podvodníka“. Ano, i tento profil byl navázán přátelstvím na předchozí a téměř všechny ostatní, které jsem našel a i tento profil byl po nahlášení okamžitě zablokovaný, přestože měl přes 2000 přátel!

Ukradená fotografie Stephena Murphyho, zde zneužitá se jménem Donald Harry

Profil byl opět založený na nigerijské jméno, tedy Nafisa Nasuru. Později přejmenovaný na Donald Harry a vloženy obrázky “američana”. Zde si všimněte vlevo ve fotografiích, jaké přátele tento profil má. Ano, pokud by byl tento profil pravý i tak by bylo zvláštní, že běloch, američan má přátele jen z Nigérie! Totéž platí i pro zobrazené lajky. Žeby mu nelajknul ani jeden z amerických přátel?

Jako třešničku na dortu jsem si nechal úvodní fotku. Nepřipadá vám na ní něco zvláštního? Vážně ne? Tady podvodíci prokázali jistou dávku kreativity, je totiž retušovaná! Dal jsem si tu práci (moc práce to nedalo) a našel jsem originál, takže na obrázku níž se můžete podívat “před a po”.

Obrázek podvodníci ukradli patrně na googlu, původně na něm byl australský závodník Cameron McConville.

Stále si myslíte, že jste vy a vaše fotografie na internetu a sociálních sítích v bezpečí? Pamatujte na to, že ikdyž vy žádnému podvodníkovi nenaletíte, příště podvodníci možná zneužijí právě vaše fotografie!

A vy, dámy, až zase někdy na facebooku schválíte přátelství nějakému fešákovi v uniformě nebo doktorském plášti, zkuste si dát tu práci a zjistěte si na googlu, s kým máte vůbec tu čest, než si slíbíte lásku až za hrob a pošlete mu všechny své úspory. A nebo mi napište, rád vám ho pomůžu prověřit.