Protože další díl o hraní World of Tanks je obsahově náročnější na přípravu, rozhodl jsem se do seriálu zařadit takovou malou vsuvku pro zkrácení chvíle, než bude díl hotový. A protože je ve hře hodně věcí, které mě někdy doslova až serou, rád bych se o nich rozpovídal právě v dnešním článku.

Nedávno, u příležitosti oslav 5. výročí EU serveru, za intenzivního plácání se po zádech, se nechal Victor Kislyi (šéf společnosti Wargaming, která je tvůrcem hry World of Tanks) slyšet, jak mj. ještě více budou vývojáři naslouchat zpětné vazbě od hráčů, jak bude nutné opět zkurv…ehm rebalancovat tanky, ale hlavně poprvé formálně přiznal, že stávající matchmaking je špatný (respektive že “není dokonalý”). Že nevíte co je matchmaking? Je to udělátor ve hře, podprogram, který má za úkol sestavovat týmy hráčů do bitev tak, aby byly síly na obou stranách týmů vyrovnané. No nesmějte se 🙂 . Opravdu, to by měl matchmaking správně dělat.

Cigánská férovka - levý tým těžce podprůměrný. Matchmaking neřeší celkový skill týmů.

Cigánská férovka – levý tým těžce podprůměrný. Matchmaking neřeší celkový skill týmů.

Záměrně jsem zmínil jen tyto tři věci – zpětná vazba, rebalanc a matchmaking, které podle mě mají víc společného, než si Wargaming uvědomuje.
Zpětná vazba od hráčů má totiž poskytovat vývojářům cenné informace, tedy za předpokladu, že je chtějí slyšet. Bohužel, k většině podnětů se Wargaming doteď stavěl laxně. Je jasné, že když mají hráči požadavky, které jdou proti byznysplánu Wargamingu, nemůžou čekat jiný postoj. Ale pokud jde o racionální připomínky kdy většina hráčů tvrdí, že je něco špatně, co jim znemožňuje nebo znepříjemňuje hraní, měli by na to vývojáři odpovídajícím způsobem reagovat, protože pokud nebudou hráči, nebude ani byznysplán.

Jedním z často kritizovaných kroků je neustálé upravování map a parametrů jednotlivých tanků – Wargaming tomu říká “balancování”. Z pohledu hráče jde ale většinou o prach sprosté kurvení hry (promiňte tu vulgaritu, ale slušný název mě nenapadá). Za dobu co hra existuje vznikla spousta dobrých i špatných map, bohužel, špatné zůstávají a dobré a zábavné mapy ze hry mizí (např. Perlová řeka nebo Skrytá vesnice). Co se tanků týče, na jedné straně se mrzačí oblíbené stroje, až jsou téměř nepoužitelné a na druhé straně se přidávají nové, které jsou jako z úplně jiné planety a skoro neporazitelné. Mám především na mysli nedávno přidanou větev japonských těžkých tanků. A to vše se děje proti nevoli hráčské komunity pod záminkou lepší hratelnosti.

Další často kritizovanou věcí je už zmiňovaný matchmaking. Spoustě hráčů vadí, že musí hrát bitvy s tanky až o 2 úrovně vyššími (většina lehkých tanků až o 3), jiným zase, že jsou týmy nevyvážené z hlediska hráčských dovedností, kdy jeden tým je sestavený ze slabých hráčů a druhý z průměrných a nadprůměrných. No a v neposlední řadě nevyvážení z hlediska samotných strojů, kdy matchmaking, ve snaze o co nejkratší dobu čekání hráče na bitvu, sestaví týmy tak, že v jednom týmu jsou například postaveny stíhače tanků proti středním tankům v týmu druhém. Taková bitva většinou končí prohrou stíhačů, protože mají sice větší palebnou sílu, ale malý dohled a špatnou mobilitu. A nedej bože, aby si snad hráči přišli postěžovat na diskusní fórum hry. Komunitní koordinátoři jim pak papouškují stále dokola naučené fráze od nejvyššího vedení, jak je všechno v pořádku a aby se naučili líp hrát.

Bitva s tankem v jeho vlastní úrovni, bohužel matchmaking neřeší ani "vypárování" sil na obou stranách. 1 heavy proti 3 v topu.

Bitva s tankem v jeho vlastní úrovni, bohužel matchmaking neřeší ani “vypárování” sil na obou stranách. 1 heavy proti 3 v topu. AT15A to nezachrání.

Přitom řešení leží vývojářům u nohou jako na stříbrném podnosu. Současný matchmaking si totiž nese pozůstatky z dob minulých, kdy nebylo tolik hráčů vyšších úrovní. A aby si i tito hráči mohli zahrát bez dlouhého čekání na bitvu, dává je matchmaking do bitev s tanky nižších úrovní. V současnosti je ale hráčů X úrovně tolik, že by mohli klidně hrát jen sami. Nabízí se tak možnost, jak snadno a jednoduše vyřešit nejen problém s “nevyvážeností” tanků, ale i samotným matchmakingem. Změnou pravidla, aby tanky šly do bitvy maximálně s tanky úroveň vyššími (lehké tanky a dělostřelci maximálně o 2. úrovně) by se totiž docílilo lepší hratelnosti většiny tanků ve hře, aniž by na nich bylo potřeba cokoliv rebalancovat. Téměr všechny tanky jsou totiž dobře hratelné proti tankům stejné úrovně a při troše snažení i proti tankům o úroveň vyššími. Zbylo by jen minimum strojů, které by se musely vybalancovat individuálně.

Ve hře by tak i nadále zůstal prvek, aby to hráč neměl až tak snadné a musel si vítězství zasloužit. Bylo by to velmi očekávané povzbuzení hráčů, oproti současnému stavu, kdy bitvy proti tankům o 2. úrovně výš mají tendenci hráče spíš znechutit a odradit od dalšího hraní. Na jednu stranu Wargaming do hráčů hučí, že např. těžký tank patří do první linie, kterou má co nejdéle podržet a chytat rány za ostatní, ale v zápětí ho pošle matchmaking na spodek tabulky týmu, kde ve většině případů neudělá absolutně nic, což mi přijde absurdní. Jakoby snad v bitvě byly dvě nebo tři první linie, pro každou úroveň tanků zvlášť. Ve hře je přitom velké množství tanků na každé úrovni, které jsou něčím zajímavé a zábavné, ale s takovým drakonickým matchmakingem jsou v bitvě k ničemu. Pak nezbývá než hru prodat (vzdát), nebo ji odkempit, což podle mě přijde na stejno.

Nejhorší možný matchmaking - bitva s tanky o 2 úrovně výš. Přitom T29 není žádné ořezávátko, ale sovětské tanky jsou postrachem i ostatním tankům na stejné úrovni. Je čas vypnout hru a jít dělat něco zábavnějšího.

Nejhorší možný matchmaking – bitva s tanky o 2 úrovně výš. Přitom T29 není žádné ořezávátko, ale sovětské tanky jsou postrachem i ostatním tankům na jejich úrovni. Je čas vypnout hru a jít dělat něco zábavnějšího.

Bohužel, obávám se, že místo racionálních úprav vedoucích k lepší hratelnosti, se chystá obrovská rošáda v podobě nesmyslného globálního balanc-kolotoče, který nebude mít konce a u příležitosti 10. výročí EU serveru se budou špičky Wargamingu opět plácat po zádech, jak se jim podařilo kolotoč zastavit a vrátit hru do stavu před ním.


Všechny články o World of Tanks: