V dnešním dílu vyměníme pancíř za mobilitu a budeme lamit medka, tedy střední tanky. Musím přiznat, že dlouhou dobu jsem měl z hraní středních tanků frustraci, přecházející někdy až v hrůzu 🙂 . Samozřejmě to byly moje začátky, neuměl jsem vůbec hrát a hlavně jsem si nějak neuvědomoval, že tank může mít i slabý pancíř. Takže jsem si vesele jezdil se střeďákem proti těžkým tankům a velice se divil, že nemůžu prostřelit a vůbec jsem měl takový pocit, že nějak moc času trávím v garáži 🙂 . Fakt je ale ten, že díky všestrannosti využití a vlastnostem jsou to nejzábavnější stroje ve hře.

Střední tanky – FV4202, B-C 25 t, Leopard 1, Obj. 140

Každý si vybere svůj styl

Jak už jsem řekl, střeďáky mají všestrané využití, takže si svůj stroj můžete přizpůsobit svému hernímu stylu. V začátcích jej pravděpodobně budete hrát opatrně z bezpečné vzdálenosti jako snipera. Ale postupem času byste se měli naučit využívat předností středních tanků a tomu přizpůsobit i způsob hry. V šestém dílu tohoto seriálu jsem v základních pravidlech napsal, že když nemůžu prostřelit, snažím se přesunout na lepší pozici. Tohle je alfou i omegou středních tanků.

Začátek bitvy

Po odpočtu máte několik možností, na kterou stranu (často se říká i “flenk”) se vydáte, podle toho do jaké mapy vás matchmaking hodí:

  • nejčastěji asi pojedete na opačnou stranu, než kam pojedou těžké tanky. Zde se snažíte ničit nepřátelské lehké a střední tanky, tak jak se postupně rozsvěcují. Není špatné se zaměřit primárně na lehké tanky a připravit tak nepřítele o oči. Na této straně mapy se od vás očekává, že ji udržíte co nejdéle, tak aby nepřítel nemohl proniknout za vás. Když se vám podaří stranu prolomit, zničit odpor nepřítele a ve zdraví přežít (za středními tanky bývají zakempení stíhači) dostanete se postupně na jeho spawn nebo základnu, což většinou znamená ovládnutí mapy a brzké vítězství.
  • pojedete s těžkými tanky jako podpora – jste ale rychlejší a víte kam těžáky míří, takže se vydáte vpřed až do místa očekávaného střetu. Zde můžete provést úvodní spot a ihned se vrátit, nebo zaujmete nějakou bezpečnou pozici (pokud tam je), tak abyste mohli vykukovat a kousat nepřítele do podvozku nebo boku věže, nebo jinak prudit – víc o tom napíšu níž, v samostatném odstavci. V každém případě, nebudete se stavět proti nepřátelským hevynám tváří v tvář, ale budete svým těžkým tankům dělat podporu.
  • u některých map můžete jet na střed (Redshire, Prochorovka, atp.), taktika je stejná jako u první možnosti.

Karélie, Bažina, Redshire, Arktida – zatímco těžké tanky (oranžová) vedou útok jednou stranou mapy, střední tanky (modrá) by měly zajistit opačnou stranu.

Peekování

O peekování, nebo taky vykukování jsme si povídali např. v minulém dílu. Díky tomu, že střední tanky jsou obratnější než hevyny, neomezuje se tato technika jen na vyjeď-vystřel-zajeď, ale dává vám možnost pomocí takového rychlého cukání vpřed-vzad např. vyprovokovat nepřítele k výstřelu s nedoměřeným dělem a tím pádem větší šanci na to, že mine. Jak známo, těžké tanky mají delší čas zaměření a pokud nepřítel kvůli vám musí otáčet věží, bude se mu částečně rozměřovat dělo. Nebo prostě vystřelí v okamžiku, kdy ucuknete zpět a buďto o vás střela jen cinkne, nebo půjde mimo. Proti středním a lehkým tankům se pak můžete spolehnout jen na to, že se vám podaří v pravou chvíli ucuknout.

Prudění

Jde o taktiku, kdy se dostanete do pozice, že se nepřítel díky vám musí rozhodnout, na koho otočí dělo. Pokud se zaměří na vás a bude čekat až vykouknete, dostane do boku věže poškození od vašich hevyn. Když se otočí na hevyny, můžete bezpečně vykouknout a do boku věže mu dát ránu vy. Nebo jen předstíráte, že jste odhodlaní vystřelit a občas jen trochu vykouknete. Tím upoutáte pozornost nepřítele, ten na chvilku otočí věž a zase dostane od hevyn kartáč. Takové blafování je účinné především když už jste na ránu, protože vidinou zbavení se otravného tanku se leckdy nechá zlákat i dobrý hráč.

Kroucení

Další technika, kterou byste měli zvládnout je kroucení. Využijete ji například, když potkáte osamocený tank, který je pomalejší než vy a má menší rychlost rotace věže. Začnete jezdit v co nejmenších kruzích kolem něj, přitom si dáváte pozor, aby točil dělem těsně za vámi. Pravým tlačítkem si na něj zapnete automatické zaměření, abyste na něj měli pořád otočené dělo. Nebude stíhat otáčet, aby vás mohl střelit. Zatím co vy kroužíte, pokaždé když mu budete z boku nebo zezadu, dáte mu ránu. Když kroutíte tank, který nemá otočnou věž, například nějaký stíhač, doporučuju si ho hned na začátku kroucení shodit na pás. Pak si jen stoupnete například z boku a dáváte mu rány na kolo, tak abyste ho udrželi na pásech a zároveň dávali poškození, dokud si jej nevyzobete. Nebo se mu budete držet za zadkem tak dlouho, dokud ho nezničíte.

Prudění, výhodná pozice v přední linii – čekám na okamžik, kdy se nepřítel zaměří na naše těžké tanky. Pak můžu bezpečně vyjet a dát poškození.

Perky a vybavení

Podle stylu, jakým budete tank hrát, byste si na něj měli opatřit správné vybavení a perky posádky. Osobně z vybavení montuju na tank klasiku – nabíják, vertikální stabilizátor a ventilaci. Na střeďáky s nižším dohledem montuju leštěnou optiku místo ventilace. Respektive, vždycky se snažím mít dohled co nejblíž k maximální spotovací vzdálenosti, tzn. 443 metrů. Získávání expíků navíc za spoty je příjemný bonus. Na maskovací síť rovnou zapomeňte, na středním tanku vám bude k ničemu. Se střeďákem se potřebujete pohybovat, takže příležitostí, kdy se maskovačka aktivuje je minimum. Leda byste chtěli ze začátku hrát střeďáky opatrně z větší vzdálenosti na snipy, ale i to jde odehrát bez maskovačky. Když už chcete dřepět někde v křoví, místo maskovačky si dejte raději bino, hlavně na nižších tierech ho užijete.

První perk posádky na středním tanku volím se zaměřením na zlepšení kamufláže. Tzn. celá posádka kromě velitele dostane maskování, veliteli dávám šestý smysl. Na druhém perku se pak snažím podpořit dělo a dohled, takže – jemné míření, klidná jízda a prostorová představivost. Velitele je možné obohatit o chybějící maskování, ale doporučuju ostříží zrak. Ale pokud velitel zastává i funkci radisty, není co řešit a už tam máte prostorovou představivost. Třetí perk už doplňuju podle situace, většinou tam ale dávám jen opravy, aby tam něco bylo do doby nejbližšího stěhování do nového tanku a přeškolení pomocí resetu – stejný postup, který jsem popsal v dílu s těžkými tanky.

Spotřebáky opět klasika – malá lékárnička, malá opravná sada, automatický hasičák. Pokud už umíte střeďáky alespoň tak dobře, že jste schopní si nastřílet svoje hápka a nepotřebujete hrát na výdělky, můžete podpořit vlastnosti tanku nad rámec vybavení a perků a místo hasičáku si dáte žrádlo.

Vnější vzhled, tedy kamuflážní nátěr – zase, můžete a nemusíte. Na středních tancích jsou to 3% ke kamufláži. Většinou si koupím ty tři nátěry na 7 dní, za jednu bitvu si na ně lehce vydělám. Nicméně, pokud nátěr zapomenu koupit, na můj výkon ve hře to nemá zásadní vliv, takže to používám spíš jako že je můj tank hezčí. Ale pochopitelně platí klišé, že dáte procento k procentu a jste neviditelní 🙂

Tanky se zásobníkem

Kromě středních tanků s normálním dělem jsou ve hře i tzv. autoloadery – tanky se zásobníkem na několik ran. Nejznámější jsou pravděpodobně francouzský Bat.-Châtillon 25 t, americký T54E1 nebo český TVP T 50/51. Způsob hraní je stejný jako s běžnými středními tanky, navíc máte obrovský potenciál využít momentu překvapení a během krátké chvíle vysypat do nepřítele celý zásobník, nebo používat taktiku, kdy první ranou nepřítele znehybníte střelou na pás, aby nemohl zajet a pak jej zničíte. Oproti normálním středním tankům musíte přemýšlet o něco napřed, abyste se neocitli po vystřelení posledního granátu z klipu sami, bez podpory týmu, nebo abyste se mohli stáhnout do bezpečí přebít, protože budete nabíjet dost dlouho na to, aby proti vám nepřítel mohl vyjet a zničit vás.

“Ne-střední” tanky

Tak jak jsem u těžkých tanků zmínil, že některé se musí hrát spíš jako střední, i mezi středními tanky jsou stroje, které se vymykají běžným zvyklostem a hrají se spíš jako těžký tank. V první řadě je to bezpochyby prémiový T26E4 Superpershing, který jsem si kdysi koupil, abych měl nějaký střední tank na výdělky.. Cha! 😀 . Vzhledem k tomu, že jako střední tank se díky špatné mobilitě hrát nedal a v první linii proti těžkým tankům jsem zase nemohl bez goldové munice nic prostřelit, tak jsem buďto vydělával, ale hry byly podprůměrné, nebo jsem se bavil a goldil, ale moc nevydělal. Naštěstí dostal na konci roku 2016 o 20mm lepší průbojnost na základní munici, takže už se s ním dá hrát na výdělky i pro zábavu současně. Nicméně, jeho nevyzpytatelný představný pancíř umí hodně odrazit. Další, z těch co jsem hrál, je britský tank Matilda – na čtvrtý tier má neskutečně dobrý pancíř a rychlopalné dělo s malým poškozením. Ikdyž jsem tehdy neuměl vůbec hrát, byl to můj nejoblíbenější tank.

Střední tanky, které stylem hraní patří spíš do kategorie těžkých tanků – T26E4 Superpershing a Matilda

No a to by bylo ke středním tankům asi vše. Příště nás čeká povídání o nejtěžší třídě na hraní, budeme hrát lehké tanky.


Všechny články o World of Tanks: