Není asi novinka, že i těžce opancéřovaný tank se může během pár sekund proměnit v ohořelý toustovač. Snad jen hráči jezdící IS3 nebo IS7, což jsou pravděpodobně nejblbuvzdornější tanky ve World of Tanks, se můžou zase uklidnit. My ostatní zachováme paniku 🙂 a povíme si něco o tom, jak si zvýšit šance na přežití.

Při každém výstřelu, kdy se mi podaří způsobit poškození a neztratím u toho HPčka (body výdrže), získávám výhodu, která mi hlavně v pozdější části bitvy dovolí víc riskovat. Není to o tom, stoupnout si někdě uprostřed mapy “na pána”, začít střílet a doufat, že vydržím alespoň třikrát nabít. V mapách je spousta možností, jak si ušetřit HPčka. Kromě úhlování k tomu využívám krytí hromádek sutin, budov ve městě a v otevřených mapách kopce a dolíčky.

Úhlování

Cílem úhlování je ukazovat nepříteli nejsilnější část pancíře, nebo pod určitým sklonem tak, aby se zvýšila jeho efektivní hodnota a tím pádem i pravděpodobnost, že vypálená střela neprojde nebo se odrazí. Nejběžnější je asi pozice “diamant”, právě proto, že se podvozek tanku natočí do tvaru diamantu a dělo míří přes levé nebo pravé přední kolečko. Samozřejmě to má smysl jen s tankem, který na to má pancíř, nebo v případě, že útočníkovo dělo nemá dostatečnou penetraci. Není to vhodné pro tanky, které mají předek podvozku ve tvaru zobáku, jako např. zmiňovaná IS3. Za sebe musím říct, že tento způsob nemám moc rád. Pro těžký tank stejné úrovně není většinou problém prostřelit i naúhlovaný pancíř, takže to může pomoct jen když mám proti sobě někoho, kdo neví kam mi má střílet, nebo vím, že má slabší dělo a nemusel by mě pod úhlem prostřelit. Jinak úhlování využívám hlavně při nebezpečných přesunech, kdy čekám ránu ze směru kam jedu, takže se snažím jet mírně “cik-cak”, občas je šance něco odrazit. No a pak v nouzi v bojích na blízko, kde není možnost se jinak krýt. Této situaci se ale raději vyhnu, pokud to jde.

Úhlování názorně. "Bé" ist richtig :) Pozice vlevo jde jen s IS3 a podobnými tanky s předkem ve tvaru zobáku.

Správné úhlování. “Bé” ist richtig 🙂 Pozice “A” vlevo se hodí jen pro IS3 a podobné tanky s předkem ve tvaru zobáku. Jinak ne. Ale zas, než si stoupnout bokem podle obrázku “C”, tak i áčko může něco odrazit.

Sidescraping

Pro ty, kteří jsou slabší na anglinu (jako já), abyste ze sebe někde při vyslovení tohoto zaklínadla neudělali vola (jako já 🙂 ), čte se to jako “sájdskreping”, čili něco jako vystavování boku. Vynikající v městských mapách. Prostě přijedu někde k rohu baráku, předkem se narazím do stěny, jemně natočím podvozek tak, že zadní kolečko vystrčím do ulice. Takto vystavený bok tanku odráží střely (zase, nesmí to být papírový tank). Z této pozice pak jen kousek couvnu, jenom abych vystrčil dělo za roh a vystřelil a zase se vrátím do zdi, abych schoval věž při nabíjení.

Velice dobře se tento manévr dělá s tankem, který má věž posunutou dozadu. Naopak pro tanky, které mají věž moc ve předu, je tento způsob k ničemu, protože víc než polovina tanku je skoro vždycky vidět a pod špatným úhlem, takže jde snadno prostřelit. Řešením je zvolit jiný způsob krytí, nebo se naučit obrácený sidescraping. Dělá se uplně stejně jako klasický, akorát se musí do zdi zacouvat a narazit zadkem. Pak vystrčit jemně přední kolečko do ulice a při pohybu vpřed-vzad si pamatovat že tlačítka pro směr vpřed-vzad jsou obráceně 🙂

Sidescraping - nastavování boku

Sidescraping – nastavování boku

Obrácený sidescraping

Obrácený sidescraping

Hulldown

Foneticky “haldaun”, neboli schovávání podvozku. Skvělý v kopcovitém terénu, pokud tank může hodně sklopit dělo. Tento způsob krytí mám nejraději, protože jednak snižuje celkovou siluetu tanku, takže se do mě těžko strefuje a navíc mám tanky přímo předurčené na hulldown, mají silný pancíř věže (T29 a T32), takže jsem skoro neprůstřelný a z pozice mě většinou vyštípe jen artyna, nebo rush nepřátel, protože zůstanu poslední 🙂 Na druhou stranu, není nic horšího, než potkat podobný tank v hulldownu, nebo např. ruské těžké tanky IS3, T10, IS7 a IS4, nebo střeďáky s kulatou věží.

Hulldown - skrývání podvozku

Hulldown – skrývání podvozku

Co je dobré vědět o pancíři

O balistice střel a chování pancíře napsal Wargaming na wiki stránce hry tolik, jakoby si každý hráč měl před hraním celou fyziku naprogramovat sám. Jde o velký soubor výpočtů a fantasmago….ehm… teorií. Já uvedu jen to podstatné, co ve hře zvládne využít každý a bez kalkulačky.

Jde o tři základní jednoduchá pravidla:

  • hodnota penetrace (průstřelnost) děla je ve hře uvedená jako průměrná, nebo taky od-do, při nárazu granátu na pancíř totiž hra přičítá nebo odečítá náhodně až 25%. Takže např. dělo s penetrací 120mm může teoreticky prostřelit i 150mm, ale když se server rozhodne mě potrollit, neprostřelím ani 90mm. S tím je potřeba počítat, takže při hraní se spoléhám jen na to, že skoro vždycky můžu prostřelit jen tolik, kolik mám napsáno v parametrech děla jako průměrnou penetraci. Co je nad tuto hodnotu, uvážím, jestli si můžu dovolit risknout, že standardní municí neprostřelím a budu mít čas ještě jednou nabít, nebo raději nabiju goldovou munici. Pokud jde o střet na krátkou vzdálenost, zkouším standardní municí střílet na weakspoty (slabá místa) Pokud jde o rozhodující ránu, která může vyhrát bitvu, sázím na jistotu a střílím na weakspot goldem. Důležité: vždycky se snažím mířit tak, aby střela dopadla co nejkolměji na pancíř nepřítele, protože čím víc na šikmo granát dopadne, tím větší tloušťku má v cestě. Když je sklon větší než 70°, granát se odrazí.
  • pokud je ráže mého děla 2x vyšší než tloušťka pancíře nepřítele, pravděpodobnost průstřelu pod úhlem se o něco zvyšuje, díky vyšší normalizaci při dopadu granátu (při normalizaci se dějě to, že AP nebo APCR granát, který dopadne šikmo na pancíř, se snaží jakoby narovnat, aby byl víc kolmo k povrchu). Znalost tohoto pravidla není pro hru zas tak důležitá, ale je dobré vědět, že se něco takového děje.
  • pokud je ráže mého děla 3x vyšší než tloušťka pancíře nepřítele, granát projde vždycky a pod jakýmkoliv úhlem. Tomuto pravidlu se říká “overmatch” a je to docela šikovná fičura ve hře. Spousta tanků má i na silně pancéřované věži místa, kde je síla pancíře třeba jen 30mm sice pod velkým úhlem, ale s dělem ráže alespoň 90mm (3×30) jde probít jak nic. Jako názorný příklad bych zmínil opět IS3, která přes vysokou efektivitu pancíře věže má nad dělem takový plechový kryt, který jde na overmatch snadno párat. Overmatch funguje i na bocích tanků a celkově kdekoliv, kde je dodrženo pravidlo trojnásobku ráže oproti pancíři.

K tomuto je potřeba pamatovat na to, že se vzrůstající vzdáleností klesá hodnota penetrace. Takže to co jde zaručeně prostřelit na 50m na každou ránu, může jít na 200m jen na každou druhou nebo vůbec.

Síla pancíře v závislosti na úhlu dopadu granátu

Síla pancíře v závislosti na úhlu dopadu granátu

pancíř-overmatch

Když je ráže děla 3x vyšší než síla pancíře, nezáleží na sklonu a rána projde vždy

Weakspoty (slabá místa)

No a vzhledem k tomu, že jsem zmínil weakspoty (víkspoty), řeknu něco málo i o nich. Jde o místa na tancích, která jdou snadněji prostřelit a někdy taky jediné místo, přes které je možné tanku v hulldownu dát poškození. Obecně jde o tyto:

  • přední a zadní kolečko
  • spodní přední plát podvozku
  • velitelský poklop
  • kulomet nebo průzory řidiče

Každý tank to má jinak, takže když neumím prostřelit nějaký tank, který neznám, nebo kterému Wargaming už po dvacáté předrbal pancíř, najdu si ho na tanks.gg, dám si ho porovnat s mým tankem a hledám místa kde by byla šance prostřelit. Hodně se mi i osvědčilo vytvořit si druhý účet WoT a když před vydáním nového patche běží test server, pustím si na dvou počítačích testovacího klienta, založím si tréningovou mapu a tyto průstřelnosti si v klidu zkouším tady.

Tak a to bude pro dnešek všechno. Na závěr přidávám pár videí, kde jsem se snažil názorně jednotlivé techniky předvést, většinou tank proti o 2 úrovně vyššímu tanku, abych demonstroval účinnost těchto technik (které jsou jedinou možností, jak se bránit proti nefér matchmakingu).


Všechny články o World of Tanks: