Po opravdu dlouhé odmlce tentokrát potěším především milovníky těžkých strojů, dunění odražených střel a válečné vřavy v první linii. V dnešním dílu povídání o World of Tanks budeme venčit těžké tanky. Tyto stroje se většinou vyznačují dobrým pancířem a silným, ale ne příliš přesným dělem. Využívají se tedy hlavně pro boj z blízka při prorážení nebo obraně frontové linie. Avšak i v této kategorii jsou stroje s odlišnými charakteristikami a různými účely využití. Ale nebudu předbíhat.

Tanky, které budete potkávat nejčastěji – T29, IS3, E100, T110E5

Bitva začíná

Tak jako vždy, při odpočtu se snažím porovnat oba týmy. Zajímá mě, kolik kterých tanků má můj tým a kolik nepřátelé, případně i složení čet. Když jedu těžký tank, zajímá mě především počet nepřátelských těžkých tanků a jejich tiery, protože tyto tanky pravděpodobně potkám tváří v tvář a počet artyn, protože ty se budou snažit v průběhu bitvy mi srát za krk. Podle počtu artyn volím i pozici, kam se vydám a jakým způsobem budu hrát. Není-li žádná nebo je jedna v týmu, nebývám tolik opatrný. Je-li jich víc než jedna, bohužel tomu většinou podřídím způsob hraní a vyhledávám arty-safe pozici za něčím vysokým, nebo se snažím nezůstávat dlouho na jednom místě.

pozn.: od patche 9.18 dostaly artyny pouze podpůrnou úlohu ve hře, tzn. že hlavně do těžkých tanků už dávají výrazně menší poškození i při přímém zásahu. Vedle toho zásah od arty způsobí omráčení posádky na několik sekund, což má za následek zhoršení schopností na úroveň cca 70%. Takže jsou arty stále stejně otravné, ale hraní těžkých tanků je o něco snesitelnější. Tento díl jsem měl rozepsaný už před vydáním verze 9.18, takže předchozí odstavec o opatrnosti a počtu artyn nemusíte brát až tak vážně, ale bude dobře, pokud si nějaký respekt před artynami zachováme 🙂

Pak mě zajímají i ostatní třídy, hlavně střední tanky a stíhači – většinou dělají podporu hevynám, takže se snažím vytipovat místa, kde se budou pohybovat. Nemám na to žádný univerzální návod, je prostě potřeba si v každé bitvě všímat, kde se které tanky obvykle pohybují. Ono se to moc nemění, takže časem získáte v mapách přehled nad tím, kam jezdí těžké tanky, kde se schovávají artyny a stíhači a kde se pohybují lehké a střední tanky. Podle toho pak přizpůsobím strategii. Není totiž nic příjemnějšího, než že když sebevědomě tlačíte útok, čtyři nepřátelské tanky před vámi jsou na ústupu a vy pak dostanete facana od hvězdy nebo Grille15, případně vás začnou medka z boku štípat do prdele 🙂

Pohybování po mapě

Po startu bitvy byste se měli co nejrychleji dostat na pozici. Opět platí, nikam se nehrňte sami. Jedete spolu s ostatními těžkými tanky. Pokud jste jediný těžký tank v týmu a nepřítel má převahu, pravděpodobně se budete muset podřídit a držet se středních tanků. Při přejezdech nekrytých částí mapy se snažte jet co nejdál od míst, odkud by vás mohli nasvítit skauti. Pokud se při přejezdu rozsvítíte (máte žárovku, nebo po vás nepřítel střílí), v žádném případě nezastavujte ani necouvejte a pokračujte k nejbližšímu úkrytu. Stejně tak, pokud jedete na začátku na pozici a někde se rozsvítí skaut nebo nějaký jiný rychle se pohybující stroj, největší blbost co můžete udělat, je otočit věž na bok a střílet za jízdy na 400 metrů po jedoucím lehkém tanku, nebo si k tomu ještě zastavit. Ano, skauti jsou sice oči nepřátelského týmu, které je potřeba zničit, ale dokud máte v týmu lehké a střední tanky, tohle je jejich práce. Od vašeho těžkého tanku se čeká, že se co nejdřív dostane na pozici a zadrží postup nepřítele. Samozřejmě, že pokud bude takový skaut kroužit kolem vás a jste si jistí, že ho za jízdy poškodíte, jistě nenecháte jeho výzvu bez odpovědi 🙂

Lakeville – přejezd na pozici nekrytou částí mapy. Zde stačí jet kousek víc vpravo, za vyznačenou hranicí…

…a nedojde k něčemu podobnému o pár sekund později 🙂

Dále mějte při přesunech na paměti, že řídíte pomalý (většinou) stroj, proto každou změnu pozice zvažte, zvlášť pokud jde o překonání větší vzdálenosti a chcete někomu pomoci, tak abyste na místo přijeli včas. Stejně tak myslete na to, že v nouzi se budete muset vrátit bránit vlastní základnu, pokud to střední a lehké tanky nezvládnou. Vždy byste měli být od základny jen tak daleko, abyste měli čas se vrátit zpátky v případě, že nepřítel prolomí druhou stranu.

Rozdávání bolesti

Jakmile se dostanete na pozici, budete se snažit zadržet postup nepřátel, rozdávat bolest, občas za někoho dostanete ránu a přitom se snažíte přežít. K tomu by vám měl pomáhat pancíř tanku, vaše zručnost, trpělivost a ostatní spoluhráči. Opět platí, že čím míň z vašeho tanku nepřítel uvidí, tím menší šance je, že se trefí a poškodí. Proto když to půjde, vyhýbejte se otevřeným prostranstvím. Stejně tak byste se měli vyhýbat křížové palbě. Když už se dostanete do situace, kdy máte nepřátele z více směrů, snažte se úhlovat proti tomu, který pro vás představuje největší hrozbu (berete v úvahu tier, třídu, ráži, kdo zrovna nabíjí, atd.). RNG sice občas přeje, ale tímto způsobem chcete hrát co nejméně často.

Vyhýbejte se křížové palbě – vždy by na vás měl mít výhled co nejmenší počet nepřátel a jen z jednoho směru

Nikdy se příliš nevystavujte bokem k nepříteli, úhlování bude vašim dobrým pomocníkem Pokuste se zvládnout sidescraping. Při střelbě záleží i hodně na vaší trpělivosti, protože rána která obvykle projde, nemusí projít vždy. Sledujte dění kolem vás a využijte každé příležitosti, kdy nemá nepřítel otočenou věž na vás, nebo právě vystřelil. Tyto zdánlivé detaily vám umožní bezpečně vykouknout, vystřelit a zase se schovat. Stejně tak, pokud se nepřátelský těžký tank pohybuje, je malá šance že se trefí, protože nemá doměřeno. Vozte vždy nějakou prémiovou munici pro případ, že budete muset střílet do vyšších tierů nebo na jistotu. Pamatujte, že většinu tanků je možné čelně poškodit střelbou na přední kolo, spodní plát a nebo poklop velitele. U ostatních budete muset individuálně nastudovat weakspoty (slabá místa). Pokaždé co ve hře narazíte na tank, který máte problém prostřelit, zkuste si jej najít na www.tanks.gg a prostudujte, kde má jeho pancíř slabiny. Pokud víte na 100% že něco z daného směru neprostřelíte, ani se o to nepokoušejte a počkejte si na lepší příležitost (přeúhluje se, ukáže bok věže, atp.).

Sidescraping – vycouvám, vystřelím, zajedu. Pokud dostanu ránu na bok, pravděpodobně ji pohltí pás nebo se odrazí

Perky a vybavení

Abyste mohli plnit úlohu těžkého tanku co nejlépe, budete k tomu potřebovat schopnou posádku a dobře vybavený tank. Na těžkém tanku budete věčně trpět na shozené pásy, takže u posádky oceníte schopnost oprav, kteroukoliv schopnost vylepšující rychlost zaměřování a střelbu za pohybu, bratry ve zbrani. Záměrně jsem neuvedl 6. smysl velitele, protože klíčové okamžiky bitev se budou odehrávat na několik desítek metrů od nepřátelských těžkých tanků, kde budete zaručeně skoro pořád svítit a to poznáte i bez žárovky, takže žárovku můžete vyjet později.

Předpokládejme, že expím perky posádky postupně ze základního výcviku a mým cílem je mít posádku s alespoň 3 perky, do kterých chci dostat: bratry ve zbrani, žárovku, míření a opravy. Osvědčilo se mi dát jako první perk celé posádce opravy. Jakmile jsem měl dostatek (65%) z druhého perku, přesunul jsem posádku do dalšího tanku a udělal jsem všem reset kvůli přeškolení, veliteli jsem pak dal první perk na 6. smysl, střelci jemné míření, řidiči klidnou jízdu, radistovi prostorovou představivost atd. Zbytek perků jsem opět doplnil opravami a nebo jinými schopnostmi s tím, že až vyjedu 100% druhého perku a dostatek procent třetího, opět přesunu posádku na další tank a udělám reset s přeškolením. Pak jsem dal všem na první perk bratry ve zbrani a pokračoval jako v předchozím kroku – žárovka, míření… a znova doplnit rozjetý třetí perk opravami.

Z předchozího textu je zřejmé, že tank na každém tieru hraju alespoň tak dlouho, dokud na něm nevyjedu 100% + 65% perku do posádky (vždy celý perk + část nutná pro přeškolení s resetem). Upřesním jen, že tímto způsobem jedu všechny třídy tanků s tím, že tiery I až III přeskáču jak nejrychleji to jde, tzn. jakmile mám vyzkoumáno, kupuju další tank v linii. Na IV (někdy až V) tieru pak začnu budovat posádku (základní výcvik + první perk). Samozřejmě to není dogma, jak si kdo udělá, bude mít 🙂

Něco k vybavení, které si na tank dát. Začnu z opačného konce – stoprocentně nebudete potřebovat maskovací síť. Jak už jsem zmínil v případě žárovky u velitele, strávíte většinu bitvy tváří v tvář nepříteli a tady vám maskovačka bude k ničemu (leda byste s tím tankem chtěli kempit a hlídat artyny, nebo kdyby WG v adventním kalendáři prodával neviditelnou 🙂 ). Stejně tak nebude k ničemu při přesunech, protože jak už víme, maskovačka funguje až tři sekundy po tom, co tank zastaví. No a pak jsou tam ostatní nesmysly (např. protistřepinová vložka), které usilují o to, aby vám zabraly jeden ze tří drahocenných slotů pro vybavení. Zaměřme se tedy na to, co potřebuje těžký tank v první linii. Je to především co nejrychlejší nabíjení – namontujete nabíják, co nejrychlejší míření – vertikální stabilizátor nebo pohon děla (podle toho co můžete namontovat, nebo co preferujete). Do třetího slotu si můžete dát ventilaci, kterou pak podpoříte ještě bratry ve zbrani na posádce, nebo dáte přednost vyššímu dohledu a dáte leštěnou optiku – je to poněkud netradiční záležitost, ale při hraní budete dostávat nemalé expíky za spot. Bavíme se o tierech V-X. Na nižších se to moc nevyplatí, tam si dejte třeba jen binokulár, případně bednu s nářadím, která vám zrychlí opravy. Obojí můžete sundávat z tanku na tank zadarmo.

Ze spotřebních doplňků si rozhodně dejte malou lékárničku, abyste mohli léčit zraněné členy posádky, malou opravnou sadu pro případ, že budete potřebovat rychle opravit pás, nebo jiný modul a jestli často hoříte, opatřete si automatický hasičák. Sice je dražší než malý, ale nehoříte zas tak často, aby se cena za automatické a hlavně rychlé uhašení nevyplatila. Navíc snižuje riziko zapálení. Budete-li chtít vylepšit vlastnosti tanku např. žrádlem, budete si muset vybrat, který z předchozích doplňků potřebujete nejméně a žrádlo dáte místo něj.

Co se vnějšího vzhledu tanku týče, můžete si na něj koupit nějaké hezké kamuflážní nátěry, ale platí totéž co u maskovačky, jen s drobným rozdílem – při přesunech budete mít o něco větší šanci, že se nespotnete. Jinak vám bude opět k ničemu, krom toho, že váš tank bude hezky vypadat a u protihráčů budete budit pozornost, takže se občas můžete stát cílem č.1 🙂

“Skorotěžké” tanky

V úvodu jsem se zmínil o tom, že mezi těžkými tanky jsou stroje s odlišnými charakteristikami a způsobem využití. Kromě těžkých a supertěžkých tanků se v této třídě vyskytují tanky s ne příliš dobrým pancířem. Naopak většinou vynikají lepší mobilitou a mohou mít dělo se zásobníkem. Tyto stroje se hrají spíš jako střední tanky, tedy na výpady z boku nebo podporu první linie. Typickým příkladem jsou francouzské těžké tanky na VII-X tieru. Zvláštní kategorii tvoří nedávno přidaná linie švédských těžkých tanků, konkrétně stroje na tieru VIII-X. Tyto tanky těží z podobné koncepce jako francouzské stroje. Mají dobrou mobilitu, dělo se zásobníkem a výbornou depresí, celkově na svůj tier slabý pancíř, ale se zesíleným čelním pancířem věže, který je navíc pod takovým úhlem, že jej nejde prostřelit, zvlášť pokud ho potkáte někde za kopcem nebo písečnou dunou v hulldownu.

Francouzský AMX 50 120 a švéd Kranvagn

A tímto jsem pravděpodobně vyčerpal to nejdůležitější pro hraní těžkých tanků. V dalším dílu budeme lamit střední tanky a doufám že to nebude zase až za tři měsíce 🙂


Všechny články o World of Tanks: