Sice jsem v minulém dílu sliboval, že další díl bude o stíhačích, ale vzhledem k tomu, že jsou vánoce, posilněn kalíškem dobrého vínka, rozhodl jsem se, že ještě letos napíšu k tankům jen tak něco lehkého, co mi nedá tolik práce a přesto z toho budete mít nějaký užitek 🙂 Sestavil jsem jakýsi žebříček nejhledanějších slov, nebo spíš slovních spojení, pomocí kterých vás seznam, google a ostatní vyhledávače odkázaly na můj web. Většina klíčových slov vedla k relevantním informacím, ale bylo hodně i těch, které odkazovaly pouze na podobná témata, nebo o kterých je zde pouze zmínka a jim se dnes budu věnovat.

Statistiky, barvy, WN8

Jsou to nejčastěji hledaná slova, po kterých vás vyhledávače odkazují na můj blog. Jak už jsem psal v prvním dílu, základní statistiky najdete přímo ve hře ve služebním záznamu pod názvem “osobní hodnocení”. Chcete-li budovat svůj postup ve hře jen na těchto statistikách, snažte se aby měl celkový ukazatel vzestupnou tendenci, tzn. aby se číslo osobního hodnocení zvyšovalo. Ukazatel vítězství pak 50% a víc. Že se zlepšujete vám budou indikovat i zvyšující se průměrné zkušenosti za bitvu. Ukazatel poměru zabití a ukazatel poškození udržujte nad 1,0 a vyšší.

K dalším statistikám se doberete na wot-life.com, kde se dozvíte i svou aktuální barvičku, graf vývoje a konkrétní statistiky ke každému svému tanku, což může být užitečné, protože máte přehled o tom, které tanky vám jdou a které ne.

Podobnou službu najdete i na noobmeter.com, kde jsou čísla podrobnější a máte možnost si zobrazit statistický přehled jen za určité období. To se může hodit například v případě, že už máte za sebou hodně bitev a v celkovém WN8 vám to zkresluje progres. Zobrazíte-li si přehled za poslední měsíc, stránka vám ukáže číselnou hodnotu o kolik jste se zlepšili (nebo naopak zhoršili), což vás může víc motivovat, pokud z krátkodobé statistiky vyplyne, že hrajete výrazně lépe než předtím.

Je dost možné, že napoprvé se vám vaše staty nezobrazí. Stránky totiž neobnovují statistiky všech hráčů automaticky, až když svůj nick jednou zadáte (nebo někdo druhý) do vyhledávání, od tohoto okamžiku si bude stránka vaše staty ze serveru pravidelně stahovat.

Sdílení statistik

Statistiky každého hráče jsou veřejné (bohužel), takže stejně tak, jak si můžete ve hře nebo na webu hry zobrazit svůj služební záznam, můžete zobrazit jakéhokoliv jiného hráče. Nebo zadáním nicku jakéhokoliv jiného hráče, do vyhledávání na wot-life nebo noobmeteru, můžete i tam zobrazit jeho staty.

Mizení tanků

Opět velmi častý dotaz. Proč tanky ve hře mizí jsem popisoval v dílu o maskování a odhalování a stojí za to na něj alespoň odkázat.

Jak prostřelit

Dotaz, na který neexistuje univerzální odpověď. Něco o průbojnosti jsem napsal v dílu o využití pancíře. Abyste zvládali probíjet nepřátelské tanky, naučte se parametry děl alespoň u svých nejvíc hraných tanků a hodnoty pancíře tanků, které vám způsobují nejvíc problémů s probíjením. Já to dělám tak, že když nemůžu ve hře probít nějaký tank, po bitvě se jdu podívat na tanks.gg, kde si ten tank najdu, do porovnání (compare) přidám tank, se kterým se snažím prostřelit a zvolím zobrazení 3D model – live. Tady si pak zkouším šipkou z různých úhlů místa, kde je šance prostřelit. Pak si na svůj tank přepnu goldovou munici a totéž co předtím zkouším s goldovou municí, abych věděl, jaké šance jsou v případě této munice, pokud ji budu muset ve hře použít – většinou v pozdější nebo konečné fázi hry, kdy na mě spadne šance obrátit skóre nebo bitvu vyhrát.

Pamatujte si ale, že tyto kalkulátory pracují s průměrnými hodnotami a ve hře do rozhodování, jestli trefíte, prostřelíte a způsobíte poškození, zasahuje ještě RNG (generátor náhodných čísel) podle přesnosti děla a vzdálenosti.

Jak přehrát poslední bitvu

Překvapuje mě, kolik hráčů neví o možnosti si přehrát nejen poslední odehranou bitvu, nebo neumí replay pustit. Pokud jste v nastavení hry do této části nikdy nezasahovali, máte tam nastaveno, že se má ukládat záznam poslední bitvy. Další možností je ukládání vypnout, nebo ukládat záznam všech bitev. V počítači, ve složce se hrou pak najdete složku s názvem “replays”, ve které tyto záznamy najdete. Mají koncovku .replay, poslední bitva má název “last_battle” a když na tyto soubory poklepete myší, mělo by se vám normálně spustit přehrávání v herním klientovi. Pozor, jdou přehrát jen ty záznamy, které byly uloženy ve stejné verzi herního klienta. Můžete si přehrát i povedené bitvy ostatních hráčů, kteří je uploadovali na stránku wotreplays.com.

Zapálení, ammorack

Je to docela efektivní způsob jak rychle poslat nepřítele do garáže. Uvnitř jednotlivých tanků se nacházejí krabičky (říká se jim moduly), do kterých když se vám podaří trefit a způsobit jim kritické poškození, tank může neskutečně dostat na prdel 🙂 U střelby do krabičky palivových nádrží a motoru způsobíte požár, u bedny s municí (ammorack) je to alespoň dvojnásobná doba nabíjení, v horším případě tanku upadne pánvička (uletí věž 🙂 ). Abyste mohli takové věci páchat, musíte vědět, kde který tank tyto krabičky má. Neznamená to ale, že už první rána způsobí maximální škody. Jednak do toho opět zasahuje RNG a navíc, každý modul má svoje HP, takže např. s lehkým tankem, který dává průměrné poškození 150 musíte takový modul, co má např. 200HP, zasáhnout dvakrát, aby došlo k zapálení. Kde se který modul na jednotlivých tancích nachází si můžete najít na netu, např. na wotinfo.net.

Posádka, vyplatí se přesouvat posádku

O posádce jsem psal v tomto dílu. Že se vyplatí vzít si posádku do nového tanku stejné třídy (z HT do HT, LT do LT…) není pochyb. Myšleno tedy kompletně přesunutí a přeškolení na nový tank, kde zůstane dokud nevyzkoumáte a nekoupíte další tank v linii. Neustálé stěhování z tanku do tanku nedává smysl, taková posádka bude vždycky špatná. Leda byste přeškolovali za zlaťáky, ale to se pak nedoplatíte. Chcete-li si nějaký tank nechat, jeho zkušenější posádku si vezměte do nového a ve starém si vyjezděte novou. Vyjímkou jsou prémiové tanky, do kterých můžete v rámci stejné třídy stěhovat posádky bez přeškolování, beztrestně a do zblbnutí.

Počet odehraných bitev

Celkový počet odehraných bitev najdete kupodivu ve svém služebním záznamu ve hře 🙂 a dokonce i na wot-life.com, noobmeter.com, nebo jiném webu s WN8 statistikami.

Jaký hrát tank, nejlepší tank

Ve hře není jednoznačně nejlepší tank, každopádně jeden z nejvíc “blbuvzdorných” tanků je sovětský IS3. Jestli začínáte hrát, rozjeďte si linii sovětských těžkých tanků, směřující na IS7. Zní to jako klišé, ale tuto linii doporučují i fialoví hráči. Jestli to nechcete mít tak úplně snadné, rozjeďte si jinou linii těžkých nebo středních tanků. Podle mě, s každým tankem ve hře se dá dobře zahrát, je to jen o tom, že každý z nich potřebuje odlišný přístup a herní styl. Dejte si alespoň nějakou minimální metu, které musíte dosáhnout, abyste mohli přejít na další tank v řadě. U tanků 5 a vyšší úrovně, začněte hrát a hrajte, dokud nezískáte “Mko” a první značku na dělo. To bude ta meta. Pak můžete za odměnu přejít na další tank v řadě. Uvidíte, že spoustu takto vyježděných tanků budete zvládat hrát tak bravurně, že je nebudete chtít prodat. Můžete si pak stanovit novou metu – druhou značku na dělo 🙂 Rozhodně není pravda, že čím rychleji budete jezdit X. tanky, tím to bude snadnější. Určitě nebude, když je nebudete umět zahrát. Stoprocentně to bude dražší, protože IX a X. úroveň bez prémia s mizerným hraním neufinancujete.

K tomuto chci jen říct, že “jezdit desítky” je pro většinu hráčů asi jediná motivace, proč hrají tuto hru. Jiní zase velice touží být “fialovým hráčem”. Vedle toho, kromě odreagování, tato hra žádné motivační prvky bohužel neobsahuje. Myslím si, že je docela škoda, že ve hře chybí nějaký systém služebního postupu, kterého by hráči mohli hraním dosahovat. Postupným dosahováním vyšších úrovní by hráč měl pořád nějakou cílovou metu a přehled o svém progresu ve hře. Nejdřív by byl vojínem a s přibývajícími zkušenostmi by se mohl vypracovat na generála. Takto je tam akorát nějaký “tachometr” v podobě osobního hodnocení. Někomu je číslo na tachometru u zadele, zkušenější hráči ví, že čím vyšší číslo, tím lepší a to je všechno. Samozřejmě, za povedené bitvy dostáváte různá ocenění a medaile – velkou ráži, válečníky a další, že kdybyste je všechny roztavili, tak z toho odlejete nové dělo, ale do dalšího hraní vám to nedá nic. Můžete si s tím někde akorát potahat tričko před kamarády, ale to je všechno. A když se přítelkyni nebo manželce pochválíte, že jste dostali “kolobanovku”, nebude s váma chtít nejmíň dva týdny spát, dokud se té pohlavní nemoci nezbavíte 🙂

Takže asi tolik k tomu, co vás nejvíc zajímalo v okamžiku, když jste celý minulý rok přicházeli na moje stránky. Mějte se fajn, přeju hodně štěstí a zdraví do nového roku a neprostřílejte celého Silvestra 🙂


Všechny články o World of Tanks: